پایگاه خبری تیتر یک آنلاین titre1online.ir
هشتگ های داغ : بازار ارز دولت مجلس
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ - Monday 21st January 2019

شما اینجا هستید :
خانه » تیتر یک پلاس » ارباب حلقه ها؛ آنچه باید درباره عرفان حلقه و طاهری بدانید
شناسه نویسنده : 3 شناسه خبر : 100926 تاریخ انتشار : ۹۷/۰۶/۲۵ - ۱۸:۲۲

ارباب حلقه ها؛ آنچه باید درباره عرفان حلقه و طاهری بدانید

توفیق علائی، نویسنده و روزنامه‌نگار

در پرونده ویژه بررسی عرفان های نوظهور با روند چگونگی شکل گیری این عقاید در عصر حاضر آشنا شدیم. بدین منظور مطالعه نوشتار زیر برای شروع بحث مفید خواهد بود:

در ادامه این بحث با مشهورترین این عرفان های جعلی آشنا شدیم؛ یعنی عرفان حلقه. سردمدار این فرقه انحرافی کسی نیست جز محمدعلی طاهری. برای آشنایی بیشتر با این بحث نیاز به مطالعه این نوشتار است:

 

نوشتار زیر در ادامه بحث عرفان جعلی حلقه به رشته تحریر در آمده است:

فرقه “شعور کیهانی” یا “عرفان حلقه”، به سرکردگی محمدعلی طاهری یکی از عرفان های کاذب و نوظهوری است که متاسفانه طی سال های گذشته توانست در کشورمان به دلیل کم آگاهی و کم اطلاعی مردم از مباحث دینی و همچنین خلاهای معنوی برخی افراد، مریدانی را به دور خود جمع کند.

محمدعلی طاهری با ادعای ابداع عرفانی به نام “حلقه” و طرح مباحث انحرافی علاوه بر سوء استفاده کلان مالی از اشخاص، تعداد قابل توجهی را گمراه کرده و همچنین با ورود به حیطه حساس پزشکی در حالی که هیچگونه تخصصی در این زمینه ندارد، علاوه بر وارد نمودن آسیب های معنوی، آسیب های روانی و جسمی مختلفی نیز بر قربانیان خود وارد کرده است.

عرفان حلقه اگرچه با نام درمان بیماری های صعب العلاج و لا علاج و ورود به مبحث فرادرمانی و تشعشع دفاعی و جاذبه درمان و شفابخشی، توانسته خود را به ظاهر موجه نشان دهد، اما متاسفانه آسیب‌های روحی و روانی این جریان، فراوان گزارش شده است. همچنین به مرور، گرایش‌های معنوی و اعتقادات دینی افرادی که در جلسات این فرقه شرکت می کنند و همچنین پیروان عرفان حلقه به شدَت تضعیف شده و در مواردی از بین رفته و باورها و اعتقادات دینی و اسلامی افراد به صورت مرموزانه‌ای تحریف می‌شود.

ما سعی داریم در این سلسله گزارش های ویژه، ضمن آشنایی با مبانی و اصول عرفان حلقه، با آسیب ها و خطرات احتمالی این فرقه، شما را آشنا کرده و همچنین به تفاوت های عرفان حلقه با عرفان اسلامی، اشاره خواهیم کرد.

 

طاهری که مدعی عرفان و سلوک و مقامات مختلف معنوی است، در فایلی صوتی که از وی منتشر شده مدعی می شود، “شیطان تنها موحد عالم” است و جالب این است که طاهری به دلیل کم سوادی حتی نمی تواند آیه کریمه قرآن را به درستی تلفظ کند، بگذریم… طاهری در این فایل که در جمع مریدانش است بیان می دارد:
به شیطان گفتند یه جا گفتن جز بر من بر کسی سجده نکن.

شیطان تنها موحد بارگاه الهی است یعنی تنها مخلوقی است که جز بر او بر هیچ چیزی دیگری سجده نکرده است یعنی یک امتیاز یعنی یه رکورد بی نظیری برای خودش داره … یعنی تنها مخلوقی است که جز بر خدا بر هیچ چیز دیگری سجده نکرده … یعنی به سمت من دون الله نرفته . درست شد یا نه؟

بعد اونجا بهش گفتند جز بر من بر کسی سجده نکنی اونوقت اینجا گفتن …. واذ قلنا للملائکه اسجدو لادم فسجدوا …گفتن منو باید سجده بکنی همه سجده کردند این سجده نکرد بعد اینجا می گه منو اغوا کردی تو قبلا به من گفتی که جز بر من بر کسی سجده نکنی منتها اینها در قالب مثال و داستان و این ماجراهاست ولی می رسونه که اینها طرح و نقشه و برنامست و نقشه الهی دیمی نیست بلکه بر اساس چیه بر اساس طرح و برنامست …

شبکه شعور کیهانی، که سرکرده این فرقه ظاله از آن یاد می کند در واقع همان “شیطان پرستی” است که “جن‌گیری” و “سحر و جادو” از اساسی ترین پایه‌های شرک‌آلود این فرقه به شمار می رود.

 

طاهری ادعا می کند تمام مطالب و مسائل به وی الهام می شود که البته منظور از این الهام همان وحی است که به رسول خدا نازل می شد و طاهری نام آن را “آگاهی” نهاده است.

طاهری در همان ابتدای تبلیغ فرقه ظالَه خود با اعتماد به نفس بالایی ادعا کرد که روش عرفانی جدیدی را آورده است و مدعی شد با این روش، که نوعی اتصال به شبکه ای موهوم به نام شبکه شعور کیهانی است، می تواند تمام مشکلات عالم بشریت را حل نماید.

این مبلَغ عرفان دروغین ادعا دارد این اتصال یک نوع “دعا” است که البته در روایات و آموزه های دینی ما مقوله دعا به فراوانی ذکر شده است که اگر از راه درست و با توجه به آموزه های ائمه معصومین علیهم السلام انجام پذیرد می تواند در مواردی مشکلات روحی و جسمی را نیز حل نماید؛ نکته قابل توجه در این اتصال که طاهری ذکر می کند این است که شیوه اتصال تنها باید از طریق مرکزیَت عرفان حلقه باشد.

 

به عبارت دیگر باید فقط و فقط از سوی شخص خود طاهری انجام گیرد یا در مواردی توسط افرادی که طاهری این قدرت را به آنها تفویض کرده و در این فرقه آنها را “مستر” می نامند، صورت پذیرد که این موضوع خود جای ابهام دارد. به این دلیل که اصولاً طاهری توسَل و شفاعت را قبول ندارد و به خدا رسیدن را بدون واسطه و شخص ثالثی قبول دارد. در حالی که راه های خداشناسی به تعداد نفوس خلائق متعدد است پس چرا اتصال فقط باید از طریق طاهری و مسترهایش باشد؟

کذب و دروغ بزرگ ادعای سرکرده فرقه مکَار عرفان حلقه زمانی بیشتر هویدا می شود که دریابیم یکی از انحرافات طاهری در بحث نبوَت و امامت این است که اصولا طاهری توسل، یعنی واسطه قرار دادن کسی بین خدا و انسان و هم چنین شفاعت افراد واسطه را قبول ندارد و در واقع خود را جایگزین آنان می کند و این نکته که چطور اتصال به شبکه شعور کیهانی باید از طریق طاهری که نوعی واسطه است، انجام گیرد؟ پس اگر واسطه از جانب این فرقه به طور کلی منتفی است، وی نیز نباید واسطه باشد.

 

همچنین یکی از اعتقادات طاهری این است که، بالاخره یک نفر باید باشد که راه کمال را به مردم نشان دهد؛ پاسخ حقیر به طاهری نیز این است که رسول خدا صلی الله علیه و آله همان شخصی است که از طریق خداوند متعال مامور شده تا راه کمال را به انسان نشان دهد؛ پس دلیلی وجود ندارد طاهری که حتی نمی تواند آیات قرآنی را به درستی تلفَظ کند، نعوذ بالله جایگزین رسول خدا شود، اگر چه طاهری در ظاهر اسمی از جایگزینی و نبوّت و رسالت نمی برد لیکن در عمل و در تبلیغ این کار را انجام می دهد.

در واقع حقیقت اتَصال به شبکه شیطانی شعور کیهانی، چیزی جز ارتباط با موجوداتی که در قرآن کریم از آنها به نام “جن” یاد شده، نیست.
طاهری در یکی از ادعاهایش اینطور بیان می کند که حل شدن مشکلات و رفع شدن بیماری های جسمی و روانی افراد، آگاهی یافتن از طریق اتصال است و اینها مصادیقی است که در خصوص علم و معرفت خداوند در قرآن آمده است؛ که ما در راستای همین موضوع و همچنین با بررسی های به عمل آمده از آسیب دیدگان این حلقه متوجه شدیم که حقیقت این اتصال چیزی جز ارتباط با موجوداتی که قرآن کریم نام آنها را “جن” می نامد، نیست.

 

اگرچه طاهری در کتاب “موجودات غیر ارگانیک” یک نوع تقسیم بندی را ارائه می دهد و نام موجوداتی را غیر ارگانیک بیان می کند؛ که نوع اول همان اجنه هستند و نوع دوم کالبدهای ذهنی یا ارواح گذشتگان و مدعی می شود، اجنه یا ارواح گذشتگان در وجود افراد رسوخ کرده که منشا اختلالات ذهنی، روانی و حتی جسمی در افراد می شوند و هنر خود و مسترهایش این است که این موجودات را از بدن افراد خارج می کنند که در اصطلاح به این امر “برون ریزی” می گویند.

شایان ذکر است که اصطلاح به کار رفته یعنی “برون ریزی” مسئله ای است که در سایر فرقه های انحرافی دیگر نیز شاهد آن هستیم؛ به طور مثال در انرژی درمانی ژاپنی ریکی که دکتر اوسویی آن را بر پایه بی خدایی بنیانگذاری کرده است موضوع برون ریزی وجود دارد.

همچنین لازم به ذکر است که مبانی بودایی پایه و اساس ریکی است و همچنین تفکر و ریاضت هایی که تحت عنوان مراقبه و درمان، در کوهستان های هندوستان رخ داده و می دهد از مبادی این فرقه است و برون ریزی، اتصال، دچار شدن به حالات احساسی شدید بعد از برون ریزی همانند خنده و گریه و… که آسیب دیدگان حلقه از آنها یاد می کنند در ریکی نیز وجود دارد.

 

همچنین به اذعان خیل کثیری از کارشناسان و محققان مذهبی و همچنین مراجع تقلید، روشی که طاهری بنیانگذار فرقه ظالَه حلقه در پیش گرفته بود، روشی الحادی است و طبق آموزه های دینی ما در دین مبین اسلام ارتباط با این موجودات نهی شده است؛ البته ناگفته نماند که نهی اسلام به معنای عدم کارایی ارتباط انسان با اجنه نیست بلکه نگاه اسلام نگاهی دقیق و چند منظوره می باشد؛ به طور مثال همانطور که در خصوص شراب می فرماید منافعی برای مردم دارد ولیکن ضرر آن بیشتر از منفعت آن است و البته ضرر بیشتر مانع استفاده و استعمال آن می شود.

 

یکی از موارد دیگری که طاهری بیان می کند این است که شیطان اولین موحد است و باید در جایی از شیطان تقدیر شود و این امر را وظیفه ای برای خود و اطرافیانش می داند، در حالی که خداوند متعال در قرآن کریم به روشنی عکس این امر را فرموده است. در واقع ارادت طاهری به شیطان به این دلیل است که شیطان را خالق جهان دو قطبی می داند و همواره از شیطان به نیکی یاد می کند.

 

در نهایت به این نتیجه می رسیم اتصالی که طاهری ادعای آن را دارد اتصالی رحمانی نیست بلکه اتصالی شیطانی است، و دلیل این امر مباحثی است که طاهری از اتصال بیان می کند و از جمله انحرافات وی روشی است که ارائه می دهد.

روش طاهری مبتنی بر فرادرمانی و تشعشع دفاعی که با حلقه های متعددی که در عرفان حلقه تشکیل شده، افراد را به شبکه وصل می کند و اصولا همه چیز در عرفان حلقه حول شبکه شعور کیهانی یعنی شیطان پرستی می چرخد، به عبارت دیگر همه چیز شبکه شیطان پرستی است.

۲۵ شهریور ۹۷ دسته بندی :
ارسال دیدگاه ها 1 دیدگاه
 1. شمس |
  ۱۰:۵۲ - ۲۲ آبان ۹۷

  به نظر من جناب نوسینده نه اطلاعاتی درباره عرفان حلقه نداره بلکه ایشان مقرضانه جهت گیری می کنند
  سخنان آقای طاهری به شفافیت آورده شده ولی دلایل قرآنی ناقص آورده شده مثلا جایی گفته که -خداوند متعال در قرآن کریم به روشنی عکس این امر را فرموده است- میشه آیه و آدرسش را بیان کنند تا ما هم بدونیم

  البته این را هم بگم که دلیل اینکه آقای طاهری از شیطان به بدی یاد نمی کنند این است که خداوند هم در قرآن از شیطان به بدی یاد نکرده است. شیطان طبق وظیفه ای که خداوند برای وی تعیین کرده عمل می کند.
  مگر شیطان می تواند در برابر خداوند قد بلند کرده و در برابر خداوند بایستد

  دنیا محل درس است و شیطان با فریبکاری معلمی است که درس نداشتن منیت و نداشتن صفات ضد کمال مانند دروغگویی را می دهد
  وقتی شیطان می گوید که من از آدم برتر هستم به ما درس می دهد که هرکجا خود را برتر دیدیم زیر خیمه شیطان هستیم

  دوستان عزیز بنده بیش از ۳۰ سال با آموزه های دینی و قرآنی سر کردم. تعقیبات نماز ظهر من به نماز مغرب میرسید ولی طی یکسالی که با آموزه های عرفان کمال – حلقه کمال- آشنا شدم تحولات بینظیری را شاهد بودم

  که شامل رفع تضاد با خود – رفع تضاد با دیگران – و رفع تضاد با خداوند متعال می شود و آرامش و شادی و سلامتی و امکان کمک به دیگران و از خودگذشتگی و صبر و آشتی با کیهان و زمان و بسیاری دیگر را شامل می شود

  خواننده عزیز – بنده اگر سر سوزنی شک به این قضیه داشتم این مطالب را نمی نوشتم ولی عرفان زندگی مرا عوض کرد و به زندگیم رنگ بخشید

  در آخر بگویم که هر که حرف حق زد سرش بر دار شد و آقای طاهری هم مستثنی نبود

  طلب خیر برای شما خواننده عزیز

تبلیغات

تبلیغات

دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ - Monday 21st January 2019