پایگاه خبری تیتر یک آنلاین titre1online.ir
هشتگ های داغ : بازار ارز دولت مجلس
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ - Monday 21st January 2019

شما اینجا هستید :
خانه » یادداشت » سال ۲۰۱۹ و جشن کریسمس
شناسه نویسنده : 3 شناسه خبر : 183947 تاریخ انتشار : ۹۷/۱۰/۰۵ - ۱۵:۰۶

سال ۲۰۱۹ و جشن کریسمس

ما ایرانیان، به همراه هموطنان عزیز مسیحی‌مان، به سال جدید میلادی خوشامد می‌گوییم و تک‌تک لحظاتش را گرامی می‌داریم و سالی پر از برکت برای همه آرزو می‌کنیم. کریسمس مبارک.

مهتاب دهقانی

سال نو در کشورهای مختلف در زمان‌هایی متعدد آغاز می‌شود. جزیره کوچک تونگا در قاره اقیانوسیه به عنوان اولین میزبان سال نو در کل دنیا به شمار می‌رود؛ جزیره‌ای که دقیقا در سی و یکم دسامبر در ساعت ۱۰ صبح به وقت گرینویچ وارد سال ۲۰۱۸ شد.

کریسمس 2019

آخرین مقصد سال میلادی، پس از دور زدن کل دنیا، جزایری دورافتاده در ایالات متحده آمریکاست. جزایر بیکر و هاولند به عنوان آخرین مقصد، به سال ۲۰۱۹ خوشامد می‌گویند. لحظه آغاز سال نو در این جزایر در سال ۱۲ ظهر یکم ژانویه اعلام شده و مردم این سرزمین‌ها به عنوان آخرین میزبان‌ها به استقبال آن می‌روند.

ایام دوازده روزه کریسمس با سالروز میلاد حضرت مسیح علیه‌السلام در ۲۵ دسامبر آغاز می‌شود و تا پایان جشن «خاج‌شویان» در روز ۶ ژانویه ادامه می‌یابد.

هنگام کریسمس، شخصیتی در این جشن ظاهر می‌شود که بابانوئل، سانتاکلوز و سنت نیکولا از معروف‌ترین این اسامی‌اند.

در سده چهارم میلادی، یکی از اسقف‌های آسیای صغیر (ترکیه امروز) به خاطر رفتار مهربانانه‌اش با کودکان شهرت یافت. این شخص که بعدها به سنت نیکولاس (نیکولاس قدیس) مشهور شد، در نقاشی‌های قرون وسطی و عصر رنسانس به شکل مردی بلندبالا با چهره‌ای جدی و نجیبانه نشان داده شده است و تا حدود قرن شانزدهم، جشن مخصوص او در روز ششم دسامبر در سراسر اروپا برگزار می‌شد اما از آن پس، این جشن تنها به پروتستان‌های هلند منحصر شد. مهاجران هلندی که به آمریکای شمالی کوچ کردند، این رسم را با خود به آن کشور بردند و در آنجا بود که نام او به سانتا کلوز تغییر یافت.

مردم کشورهای مختلف برای جشن گرفتن کریسمس، آداب و رسوم مختلفی دارند. کریسمس در همه جای دنیا جشن گرفته می‌شود، اما هر کشوری برای خود آداب و رسومی دارد که البته برخی از آن‌ها خیلی هم عجیب و غریب است.

ما ایرانیان، به همراه هموطنان عزیز مسیحی‌مان، به سال جدید میلادی خوشامد می‌گوییم و تک‌تک لحظاتش را گرامی می‌داریم و سالی پر از برکت برای همه آرزو می‌کنیم. کریسمس مبارک.

 

مسیح در شعر پارسی

شاعران عارفِ پارسی گوی هم چنان که در کلامشان از قرآن بهره های فراوانی برده اند و آیات قرآنی و احادیث نبوی در سطر سطر شعرشان جاری است، گاه از کتب آسمانی دیگر نیز غافل نمانده اند و گهگاه اشاراتی از انجیل و تورات در شعر خود آورده اند ذکر نام، شرح صفات، بیان کرامات و معجزات پیامبران الهی، مطلبی است که در شعر شاعران ایران زمین به فراوانی یافت می شود. از این روست که سرگذشت عبرت انگیز حضرت عیسی علیه السلام ، تمثیلات، پندها و معجزات آن حضرت نیز، دفتری ویژه در ادبیات ایران دارد. در شعر شاعرانی چون خاقانی، رودکی، ناصرخسرو و سنایی اشعاری را می یابیم که نام حضرت مسیح در آنها آمده است. حضور انبیای الهی در شعر شاعران، به سبب داشتن علایق دینی و توجه مردمان به کردار و رهنمودهای آن بزرگواران بوده است.

بلندی و پستی در کلام مسیح علیه السلام

«هر که خود را بلند کرد، پست گردد و هر که خود را فروتن سازد سرافراز شود». خاقانی شاعر بلند آوازه ایران، مضمون سخن حضرت عیسی را این گونه به شعر سروده است:

هر کو در نقص دید خود را کامل ترِ اهلِ دین شمارش
عالم که به جهل خود یقین شد از جمله صادقین شمارش
و آن کس کو نیست خویشتن بین معصومِ خدای بین شمارش
خود را چو ستوده ای نکوهد عیسای فلک نشین شمارش

قضاوت درباره دیگران

حضرت مسیح علیه السلام مردمان را از قضاوت نابه جا درباره دیگران باز داشته است در انجیل متی باب هفت، در آیات ۱ تا ۳ آمده است: «درباره دیگران قضاوت مکنید تا مورد قضاوت قرار نگیرید. همان طور که شما دیگران را محکوم می کنید خودتان نیز محکوم خواهید شد. چرا پرکاهی را که در چشم برادرت هست می بینی، ولی در فکر چوب بزرگی که در چشم خودداری نیستی؟»

چون به سخن نوبت عیسی رسید عیب رها کرد و به معنی رسید
عیب کسان را منگر و احسان خویش دیده فرو بر به گریبان خویش

بذر نیکو

حضرت مسیح علیه السلام پیوسته مردمان را به احسان و نیکوکاری به هم نوعان دعوت می کرد. در انجیل از قول حضرت عیسی علیه السلام آمده است: «کسی که بذر نیکو می کارد پسر انسان است. در آن زمان نیکان در ملکوت خدا مانند خورشید خواهند درخشید. هر که گوش شنوا دارد بشنود». حافظ شاعر شیرین سخن پارسی این سخن را در شعری زیبا، چنین آورده است:

مزرع سبز فلک دیدم و داس مه نو یادم از کِشته خویش آمد و هنگام درو
گفتم ای بخت بخسبیدی و خورشید دمید گفت با این همه از سابقه نومید مشو
گز روی پاک و مجرد چو مسیحا به فلک از فروغ تو به خورشید رسد صد پرتو

مذمت ریاکاران

در انجیل متی ریاکاران در تشبیهی بدیع این گونه نکوهش شده اند: «وای بر شما ریاکاران که مثل مقبره های سفید شده ای هستید که ظاهری زیبا دارند، اما داخل آنها پر از استخوان های مردگان و انواع پلیدی است. شما ظاهراً مردمانی درستکار، ولی در باطن پر از ریاکاری و شرارت هستید.

قالب تو رومی و دل زنگی است رو که نه این شیوه یک رنگی است
با تن رومی، دل زنگی که چه رنگ یکی گیر، دورنگی که چه؟
رنگِ دو رنگی به دورنگان گذار زان که دورنگی همه عیب است و عار
به که شفاجو زمسیحا شوی بو که از این عیب مبرّا شوی

سؤال و طلب

در انجیل متی از قول حضرت عیسی علیه السلام آورده است: «سوال کنید که به شما داده خواهد شد؛ بطلبید که خواهید یافت؛ بکوبید که در به روی شما باز خواهد شد».

تلاش در راه رسیدن به مقصود و پایداری در برابر موانع، اگر همراه با امید و توکل باشد، حتماً به ثمر خواهد نشست. مولوی در این باره می گوید:

سایه حق بر سر بنده بود عاقبت جوینده یابنده بود
گفت پیغمبر که چون کوبی دری عاقبت زآن در برون آید سری.

 

۰۵ دی ۹۷ دسته بندی :
برچسب ها
ارسال دیدگاه ها بدون دیدگاه
تبلیغات

تبلیغات

دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ - Monday 21st January 2019