پایگاه خبری تیتر یک آنلاین titre1online.ir
هشتگ های داغ : بازار ارز دولت مجلس
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ - Monday 21st January 2019

شما اینجا هستید :
خانه » گفتگو » سعيد كريمی: می توانيم سريال «ارشميدس» را بسازيم!
شناسه نویسنده : 3 شناسه خبر : 195654 تاریخ انتشار : ۹۷/۱۰/۱۰ - ۱۹:۰۳

سعيد كريمی: می توانيم سريال «ارشميدس» را بسازيم!

سعيد كريمي، متولد هزار و سيصد و پنجاه و يك، تهران،  فوق ديپلم گرافيك، بازيگر سينما، تئاتر و تلويزوين و خبرنگار، اولين نقش آفريني او در فيلم «دندان مار» به كارگرداني مسعود كيميايي اتفاق افتاد و پس از آن در سريال «متهم گريخت» با رضا عطاران، سريال «در چشم باد» با جعفر جوزاني، سريال «عمليات صد و بيست و پنج» با محمدرضا آهنج همكاري كرده است، گهگاه در عرصه گرافيك دستي به قلم مي برد اما بيشتر فعاليت سعيد كريمي معطوف به بازيگري و مطبوعات است.

گفتگو: عباسعلي اسكتي

عکاس: مهدیه بهامین

*چرا از اينهمه فعاليت هنري بازيگري را انتخاب كرديد؟

كار فرهنگي هنري در خانواده ما ارثي است، پدر من سال هزار و سيصد و سي در نشريه كيهان استخدام شد، سپس چندين نشريه را سردبيري كرد تا اينكه امتياز نشريه رخصت پهلوان را گرفت، در نتيجه من هم از بچگي عاشق هنر بودم. ابتدا گرافيك خواندم و در رشته گرافيك فارغ التحصيل شدم، بعد يك دوره كلاس هاي بازيگري را گذراندم چون از بچگي عاشق بازيگري بودم و دوست داشتم آدم هاي متفاوت ونقش هاي متفاوت را تجربه كنم، براي همين به سمت بازيگري آمدم چون در دنياي بازيگري هر شخصيت و هر كاركتري را مي توانيد بازي كنيد و به خصوصيات اخلاقي و زندگي آنها دست پيدا كنيد. كلا بازيگري يكي از آرمانهاي من بود چون مي توانستم همه شخصيت ها را تجربه كنم.

*وضعيت امروز سينما و تلوزيون را چگونه مي بينيد؟

وضعيت سينما و تلويزيون خيلي نابسامان است چون هيچ امنيت شغلي در آن نيست، روابط جاي ضوابط را گرفته و خيلي از  هنرمندان پيشكسوت خانه نشين شده اند، آدم هايي با چهره جديد آمده اند كه اين حرفه را  تخصصي بلد نيستند، در واقع با رابطه آمده اند، ما مخالف ورود چهره هاي جديد نيستيم ولي تخصصي و تحصيل كرده باشند، چرا امثال آقاي مشايخي بايد سالها بيكار باشند به دليل اينكه چهره هاي جديد آمده اند و با دستمزدهاي كمتر يا حتي رايگان بازي مي كنند؟ به هر حال وضيعت خوبي نيست مگر اينكه از پيشكسوتان و آدمهاي خبره استفاده كنيم كه مطمئنا خروجي سريالها خوب مي شود، خروجي سينما و تلويزيون هم خوب مي شود و مردم راحت مي توانند با آنها ارتباط برقرار كنند.

 

*موافق هستيد تلويزوين با ريزش مخاطب مواجه شده است؟

بله كاملا موافق هستم كه تلويزيون با ريزش مخاطب مواجه شده به دليل اينكه داستان ها تكراري و فيلمنامه ها خيلي سطحي هستند، ما مي توانيم در تلويزيون كه يك رسانه ملي است از تاريخمان سريال بسازيم، از آدمهايي كه فاخر و ماندگار هستند، مثلا ما مي توانيم سريال ارشميدس را بسازيم، آدمهايي كه كشورگشايي كرده اند مثل ستارخان ولي متاسفانه فقط به داستانهاي عشق و عاشقي مي پردازيم، چه خوب است كه به تاريخ و فرهنگ خودمان بپردازيم و از بزرگان كشورمان فيلم بسازيم تا مردم بتوانند هم ياد بگيرند و آموزنده باشد و هم با تاريخ و فرهنگشان آشنا شوند، من فكر مي كنم جاي سريال هاي فاخر تاريخي و ملي در سينما و تلويزيون خيلي خالي است.

 

*باندبازي چقدر در رسانه تصوير و نمايش وجود دارد؟

باندبازي كه الان در رسانه تصوير و نمايش حرف اول را مي زند، هر كسي كه رابطه و آشنا داشته باشد به راحتي ورود پيدا مي كند، از قديم گفته اند شما هر جا كه مي خواهيد وارد شويد بايد «پ پ پ» داشته باشيد، يعني پز و پول و پارتي، الان پارتي در عرضه هنر و كلا در ايرانحرف اول را مي زند، خيلي از بازيگرها راو مي بينيد همزمان چند سريال و چندين فيلم سينمايي بازي مي كنند و خيلي از بازيگرها را مي بينيد بيكار هستند، چرا آن بازيگر بايد در طول سال پانزده تا كار كند و بازيگر ديگر حتي يك كار نداشته باشد؟ اينها همه برمي گردد به رابطه و چيزي كه پشت پرده است و من و شما هم مي دانيم اما نمي توانيم آن را باز كنيم، اميدوارم همانطور كه گفتم ضوابط جاي روابط را بگيرد و همه در حد توانايي هايشان كار كنند.

 

*چند نشريه را مديريت مي كنيد، فضاي رسانه اي مخصوصا نشريات كاغذي چگونه است؟

بله همانطور كه گفتم كار فرهنگ و هنر در خانواده ما ارثي است، ما هم از پدر به ارث برده ايم و در عرصه مطبوعات داريم شاگردي و خدمتگذاري مي كنيم، متاسفانه با وجود فضاهاي مجازي بزرگترين لطمه به مطبوعات مخصوصا مطبوعات كاغذي وارد شده، چون هر آنچه را ما مي خواهيم بزنيم همه مردم ايران قبل از اينكه آن روزنامه و نشريه چاپ شود شبانه در فضاي مجازي مي خوانند و اطلاعات كلافي پيدا مي كنند، متاسفانه الان فضاي مجازي بزرگترين لطمه را به مطبوعات زده و اميدوارم مسئولين فكري كنند كه نشريات به تعطيلي گرايش پيدا نكنند  و آدمها از نان خوردن نيفتند، بهتر است فضاي مجازي به شكلي جلو برود كه به مطبوعات كاغذي لطمه اي نزند.

 

*از آنچه امروز هستيد راضي هستيد؟

راضي بودن نسبي است ولي ناراضي نيستم، شايد پنجاه پنجاه! شايد تلاشم را مي كردم بهتر بود و شايد لياقت و جايگاه من هيمن است ولي از اينكه در صف مطبوعات و هنر هستم خوحشالم، اينكه در اول صف هستم يا وسط يا آخر مهم نيست، مهم اين است كه در اين صف قرار دارم و كنار اساتيد، فرهيختگان و پيشكسوتان عرصه قلم مطبوعات و رسانه و هنر دارم شاگردي مي كنم، شايد صد در صد راضي نباشم اما ناراضي هم نيستم، اميدوارم خداوند عمري بدهد تا تلاشم را بيشتر كنم و پله هاي ترقي را طي كنم.

فعاليت هاي پيش رو؟

الان تله فيلم «بارانداز» را به كارگرداني آقاي مسعود رشيدي و مديريت آقاي محمد كريمي در كنار آقاي جعفر دهقان، مهدي فقيه، پريسا گلدوست، شيوا خسرومهر و ديگر هنرمندان عرصه نمايش آماده نمايش دارم، در عرصه مطبوعات دارم خدمتگذاري و شاگردي مي كنم  و ياد مي گيرم، در چندين نشريه در سمت سردبيري و با دوستي به نام مرتضي مقدم قرار است يك جنگ هنري را به اجرا ببريم كه من در سمت مجري و خواننده كار مي كنم، قرار است هر شب از يكي از هنرمندان عرصه هنر و ورزش تجليل به عمل بياوريم، يكي دو سريال و فيلم هم پيشنهاد شده كه تا قطعي نشده بهتر است اسم نبرم.

۱۰ دی ۹۷ دسته بندی :
برچسب ها
ارسال دیدگاه ها بدون دیدگاه
تبلیغات

تبلیغات

دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ - Monday 21st January 2019