پایگاه خبری تیتر یک آنلاین titre1online.ir
هشتگ های داغ : بازار ارز دولت مجلس
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ - Monday 21st January 2019

شما اینجا هستید :
خانه » حوادث » سیر تا پیاز پرونده قتل جمال خاشقچی که تاکنون نشنیده اید
شناسه نویسنده : 3 شناسه خبر : 151093 تاریخ انتشار : ۹۷/۰۸/۰۷ - ۹:۲۸

سیر تا پیاز پرونده قتل جمال خاشقچی که تاکنون نشنیده اید

مقامات امنیتی و پلیس ترکیه در مورد روزنامه نگار منتقد عربستانی، جمع‌بندی نهایی خود را به شکل تدریجی در اختیار رسانه‌ها می‌گذارند و چنین به نظر می‌رسد که افکار عمومی را آماده می‌کنند تا به شکل رسمی، خبر قتل جمال خاشقچی را اعلام کنند.

به گزارش تیتر یک آنلاین، پلیس ترکیه حتی قبل از آنکه به منظور بازرسی حول محور مفقودی جمال خاشقچی ، وارد ساختمان کنسولگری عربستان سعودی شود به شکل پنهانی از شبکه فاضلاب منشعب از ساختمان، نمونه برداری کرده است.

مقامات امنیتی ترکیه به جای آنکه اطلاعات خود را از طریق رسانه‌های عمومی کشورشان در اختیار افکار عمومی جهانیان قرار دهند از تاکتیک دیگری استفاده کرده و این اطلاعات را از طریق سی ان ان و آسوشیتدپرس منتشر می‌کنند و چنین به نظر می‌رسد که دلیل این اقدام آنها آن است که ترکیه نمی‌خواهد به شکل جدی روابط خود را با عربستان سعودی فدای این موضوع کند.

فرار مشکوک سر کنسول عربستان

بعد از ظهر دیروز و دقایقی پیش از آن که موضوع ورود کارآگاهان ترکیه به منزل کنسول عربستان قطعی شود، کنسول به طور ناگهانی خاک ترکیه را ترک کرد و اغلب روزنامه‌های ترکیه امروز این موضوع را برجسته کرده و آن را به عنوان فرار پیش از اثبات جرم تلقی کردند.

دیروز مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد: هر آن ممکن است دادستان کل ترکیه هر فردی را در مورد جنایت کنسولگری بازداشت و مورد بازجویی قرار دهد. این مسئله موجب آن شد محمد عطیبی، فرار را بر قرار ترجیح دهد.

لحظاتی بعد از فرار کنسول، پسر او به نام ابراهیم محمد که در استانبول در رشته طب تحصیل می‌کند، وارد کنسولگری شد و محافظین به خاطر این که از او عکس و فیلم گرفته نشود، چترهای بزرگ خود را باز کردند.

کنسول عربستان به مدت ۳ روز تمام دیدارها و اقدامات خود را ابطال کرده و به مدت ۳ روز کامل از خانه‌اش بیرون نیامده بود.

خبرنگاران ترکیه اعلام کردند بازرسی از منزل کنسول عربستان لغو شده و او هنگام ترک فرودگاه، بیش از ۱۰ چمدان بزرگ به همراه خود برده است که به خاطر قوانین خاص مصونیت دیپلماتیک، هیچکدام از این چمدان‌ها بازرسی نشدند و حجم چمدان‌ها نشان می‌دهد که به احتمال قوی کنسول عربستان برای همیشه ترکیه را ترک کرده است.

در بازجویی از ۲۸ مامور و خدمتکار ترکیه‌ای کنسولگری مشخص شده که در روز جنایت به آنها گفته شده امروز تعطیل است. هیچ کاری نداریم و می‌توانید به خانه‌هایتان بروید.

تحقیقات و نمونه‌برداری در ساختمان

بعد از آن که تیم پلیسی و قضایی ترکیه به منظور بازرسی و تحقیق در مورد احتمال قتل روزنامه نگار منتقد جمال خاشقچی، وارد ساختمان کنسولگری عربستان شد، به اندازه بار دو کامیون نمونه برداری از دیوار ساختمان، خاک باغچه و سایر قسمت‌های ساختمان صورت گرفت و همچنین با اشعه آبی در همه بخش‌ها جستجوی دقیق به عمل آمد.

بر اساس آن چه روزنامه‌های نزدیک به حزب حاکم اعلام کرده‌اند، پلیس ترکیه حتی قبل از آن که به منظور بازرسی وارد ساختمان شود، به شکل پنهانی از شبکه فاضلاب منشعب از کنسولگری نمونه برداری کرده است؛ چرا که از همان روزهای نخست، مقامات پلیسی و امنیتی ترکیه به این جمع‌بندی رسیده‌اند که روزنامه‌نگار مزبور در داخل کنسولگری به قتل رسیده است.

قطعه قطعه کردن خاشقچی با چاشنی موسیقی

بسیاری از رسانه‌های ترکیه خبر کوتاهی را از سی ان ان نقل کرده و آن را منتشر کرده‌اند؛ در این خبر آمده است، جمال خاشقچی پس از ورود به کنسولگری بلافاصله مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفته و مواد شیمیایی خاصی به بدن تزریق شده است.

سپس با حضور فردی به نام محمد صالح الطبقی که به عنوان یک پزشک متخصص کالبدشکافی و فعال در سرویس اطلاعاتی عربستان سعودی شناخته می‌شود، در عرض ۷ دقیقه بدن او مثله شده و صدای این پزشک در یک فایل صوتی شنیده شده که به افراد زیردست خود می‌گوید به موسیقی توجه کنید.

فایل صوتی فاجعه

روزنامه ینی شفق که به عنوان مهمترین ارگان سیاسی و تبلیغاتی حزب عدالت و توسعه شناخته می‌شود امروز در یک گزارش ویژه اعلام کرده سردبیر این روزنامه به فایل صوتی حاوی صداهای مرتبط با جنایت کنسولگری دست یافته است.

در بخشی از فایل صوتی کنسول عربستان خطاب به افرادی که با روزنامه نگار جمال خاشقچی درگیر شده‌اند، می‌گوید: اینجا و داخل کنسولگری این کار را انجام ندهید. او را به جای دیگری منتقل کنید مرا به دردسر نیندازید.

یکی از افراد، خطاب به کنسول می گوید: اگر می‌خواهی بعد از بازگشت به عربستان زنده بمانی سکوت کن.

ینی شفق اعلام کرده بر اساس آن چیزی که از محتوای این فایل صوتی فهمیده می‌شود، شکنجه‌گران ابتدا انگشت‌های جمال خاشقچی را قطع کرده و در پایان بدون شلیک گلوله و با بریدن سر به کار خود خاتمه داده‌اند.

موضع رسمی حزب حاکم تُرک

عمر چلیک سخنگوی حزب عدالت و توسعه که یکی از چهره‌های متنفذ و نزدیک به اردوغان به شمار می‌رود کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد به همه اعلام می‌کنیم که مسئله جمال به شکل روشن و شفاف به پایان خواهد رسید در این پرونده مهم به هیچ وجه، لاپوشانی و تعلل صورت نخواهد گرفت و تمام ابعاد آن به شکل عینی و واقعی به اطلاع همگان خواهد رسید.

سفر پمپئو به ترکیه

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا دیروز در عربستان سعودی علاوه بر پادشاه و ولیعهد با چند تن از مقامات امنیتی این کشور نیز دیدار کرد برخی از رسانه‌های ترکیه پس از انتشار عکس‌های این دیدارها اعلام کرده‌اند: همین مانده که آمریکا رسماً از عربستان سعودی تشکر کند.

مایک پمپئو امروز به ترکیه می‌رود و با مولود چاووش اوغلو دیدار خواهد کرد.

گفته شده اصلی‌ترین موضوعات گفت‌وگوهای وزرای امور خارجه ترکیه و آمریکا، روابط آنکارا – واشنگتن و مسئله سوریه خواهد بود، اما تحلیلگران بر این باورند در شرایط فعلی مهم‌ترین موضوع در دیدار این دو مقام آمریکایی و ترکیه‌ای مسئله جمال خاشقچی و طراحی سناریویی برای پایان بندی این ماجرا است.

اطلاع انگلیس از تصمیم سعودی‌ها برای قتل خاشقچی

نشریه «اکسپرس» به نقل از یک منبع مطلع نوشته سرویس اطلاعاتی انگلیس از تصمیم سعودی‌ها برای ربودن و احتمال قتل «جمال خاشقچی» خبر داشت و حتی یک روز پیش از حادثه به ریاض اعلام کرد مخالف این کار است.

 

در این ارتباط بیشتر بخوانید:

عربستان سعودی رسما به قتل خاشقچی اعتراف کرد / ماجرای قتل قاشقچی چه بود؟

 

پیدا شدن تکه‌هایی از جسد جمال خاشقچی

دختر پری زنگنه خواننده ایرانی، چه نسبتی با جمال خاشقچی دارد؟

 

چرا جف بیزوس مالک واشنگتن پست در برابر قتل جمال خاشقچی سکوت کرد؟

خدیجه چنگیز نامزد خاشقچی در مورد قتل جمال چه گفت؟

 

دادستان سعودی درباره نقشه‌ قبلی قتل جمال خاشقجی چه گفت؟

 

چرا پسر خاشقجی به پایتخت آمریکا رفت؟

۰۷ آبان ۹۷ دسته بندی :
ارسال دیدگاه ها بدون دیدگاه
تبلیغات

تبلیغات

دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ - Monday 21st January 2019