پایگاه خبری تیتر یک آنلاین titre1online.ir
هشتگ های داغ : بازار ارز دولت مجلس
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ - Monday 21st January 2019

شما اینجا هستید :
خانه » یادداشت » كينه‌ مأمون از امام رضا (ع)
شناسه نویسنده : 3 شناسه خبر : 153808 تاریخ انتشار : ۹۷/۰۸/۱۲ - ۹:۳۳

كينه‌ مأمون از امام رضا (ع)

مورخان در شهادت امام رضا (ع) ذكر كرده‌اند، كينه‌ای می دانند كه مأمون از امام رضا (ع) به دل گرفته بود. طبرسي مي‌نويسد: «علتي كه موجب شد مأمون، امام رضا (ع) را به شهادت برساند، اين بود كه آن حضرت بي‌محابا (و بدون ترس) حق را در برابر مأمون اعلام مي‌كرد. در بيشتر موارد در مقابل او قرار مي‌گرفت كه موجب عصبانيت و كينه او مي شد.

جواد نبوتی

یک هزار و دویست سال پیش یعنی در بیست و پنجم ذی‌القعده سال ۲۰۰ هجری، کاروان امام رضا علیه‌السلام به اجبار مامون و تحت نظر رجاء ابن ابی ضحاک، مدینه منوره را به مقصد مرو ترک کرد و حدود شش ماه بعد به مرکز خلافت عباسیان رسید.

امام هشتم شیعیان در طول ۳۴۵۰ کیلومتری هجرت خود از مرز شلمچه وارد ایران شدند و به منزلگاهی میان خرمشهر و آبادان رسیدند. سپس از طریق پل اربق (که هفتصد سال پیش ویران شده است) از کارون عبور کردند و به اهواز و رامهرمز رفتند. منزل بعدی «ارجان» در هشت کیلومتری شمال بهبهان بود. از این شهر تا ابرکوه در استان یزد، نشانه معتبری پیدا نشده است، بر همین اساس به نظر می‌رسد که ایشان از راه غیرمتعارف دره مارون و تل خسرو (یاسوج) عبور کرده‌اند تا به اقلید و ابرکوه در استان یزد رسیده‌اند. کاروان امام هشتم شیعیان حدود پانصد کیلومتر را در یزد طی می‌کند و وارد شمالی‌ترین ناحیه استان یعنی عشق‌آباد طبس می‌شود و پس از عبور از دو شهر کهن فیروزآباد و کشمر، به نیشابور می‌رسد.

 

در نیشابور چنان استقبال بی‌نظیری از ایشان به عمل آمد که مانند آن در تمام تاریخ دیده نشده بود و در صف جلوی استقبال کنندگان، بزرگان علما و فضلا و مردان حدیث بودند. سپس مردم از امام خواستند تا برایشان حدیثی نقل کنند و امام نیز برای آنان حدیث «سلسله الذهب» را نقل کردند.

 

با توجه به استقبال بی‌نظیر مردم نیشابور از امام رضا علیه‌السلام و بیان حدیث سلسله الذهب از سوی آن حضرت، رژیم عباسی چنان شایع کرد که امام رضا علیه‌السلام ادعای الوهیت کرده، او را بدین اتهام در سرخس زندانی ساخت. اینکه امام علیه‌السلام چه مدت در زندان بود، معلوم نیست. ولی این واقعه نشان می‌دهد که پذیرش ولایتعهدی امری تحمیلی بود.

 

شهید مطهری درباره علت شهادت امام رضا علیه‌السلام به دست مامون می‌نویسد: «قراین نشان می‌دهد که امام رضا علیه‌السلام را مسموم کردند و یک علت اساسی همان قیام بنی‌العباس در بغداد (علیه مامون) بود. مامون در حالی حضرت رضا علیه‌السلام را مسموم کرد که از خراسان به طرف بغداد می‌رفت و مرتب اوضاع بغداد را به او گزارش می‌دادند، به او گزارش دادند که بغداد قیام کرده. او دید که حضرت رضا علیه‌السلام را نمی‌تواند عزل کند و اگر با این وضع آشفته بخواهد وارد بغداد شود، بسیار مشکل است. برای اینکه زمینه رفتن آنجا را فراهم کند و به بنی‌عباس بگوید کار تمام شد، حضرت را مسموم کرد و آن علت اساسی که می‌گویند و قابل قبول هم هست و با تاریخ وفق دارد، همین جهت است.»

 

هجدهم آبان مطابق با ۳۰ صفر، روز شهادت امام رضا علیه‌السلام است. شهادت این امام عزیز را به همه عاشقان و دوستدارانش تسلیت می‌گوییم.

 

آرامگاه امام رضا علیه‌السلام در مشهد یکی از معروف‌ترین بناهای مذهبی ساخته شده در ایران است. مشهد که در ابتدا روستای کوچکی بود، در خاک توس و در دهکده سناباد بنا شد. این مکان با دفن‌ هارون‌الرشید در آن اهمیت یافت و به بقعه هارونیه شهرت یافت. پس از دفن هارون، به دستور مأمون، آرامگاهی به سبک معماری خراسانی در اطراف قبر ساخته شد. امام رضا علیه‌السلام پس از سفر به مرو، این مکان را به عنوان محل دفن خود به همراهانش نشان داد. پس از شهادت امام علیه‌السلام در توس، پیکر ایشان را در همین بقعه به خاک سپردند و نام آنجا به «مشهدالرضا» تغییر کرد. تا زمان ظهور سربداران، قبر هارون‌الرشید در پایین قبر امام علیه‌السلام، قابل رؤیت بود اما سربداران صورت قبر هارون را محو کردند.

 

در مورد تاریخ درگذشت علی‌ابن‌موسی‌الرضا علیه‌السلام اختلاف نظر وجود دارد.

اگرچه همه اهل بیت علیه‌السلام از باب تجلی رأفت حضرت حق، رئوف می‌باشند، ولی این رأفت و مهرورزی در وجود امام هشتم علیه‌السلام، بروز و ظهور بیشتری دارد. رأفت یک نوع شدت در رحمت است. رأفت، عطوفت، لطف و رحمت خالص و شدید است. یعنی لطف و رحمتی است که وقوع درد و ناراحتی را برنمی‌تابد، هرچند آن درد و ناراحتی به مصلحت فرد باشد. بنابراین رأفت مرحله‌ای دقیق‌تر و بالاتر از رحمت است. و امام رضا علیه‌السلام، امام مهربانی‌هاست.

با شنیدن نام ایشان، اولین خصوصیتی که این بزرگوار به ذهن هر دلداده‌ای می‌رسد، مهربانی‌ غیرقابل وصف‌شان است.

 

حکایت غریبی است مهربانی ایشان؛ مهر و مهربانی و حرم. هم بودن‌شان را زمانی می‌فهمیم که وجودمان آتش می‌گیرد و به لطف نامی از او، مامنی از آرامش می‌شود. خوش به حال رواق‌ها و در و دیوارهایی که از نفس مهمانانت پر می‌گیرند و به ضریح پاک تو می‌رسند. خوش به حال جاده که از قدوم زائرانت بغض تنهایی خود را می‌شکند. دهم آذر روز شهادت امام غریبان است و به یاد آوردن این روز، یاد غریب آشنا و شوق حرم را در دل‌ها تازه می‌کند و سیل اشک‌هایی که پشت پلک‌ها سد شده بودند، راه می‌افتد. همراه با کبوتران حرمش، محزون‌ و گریان، دل را به دور بارگاهش پر می‌دهیم تا با زمزمه ملائک همراه شویم.

۱۲ آبان ۹۷ دسته بندی :
ارسال دیدگاه ها بدون دیدگاه
تبلیغات

تبلیغات

دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ - Monday 21st January 2019