پایگاه خبری تیتر یک آنلاین titre1online.ir
هشتگ های داغ : بازار ارز دولت مجلس
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ - Monday 21st January 2019

شما اینجا هستید :
خانه » یادداشت » منقلب نشدن شرط اصلی برای ورود زنان به استادیوم!
شناسه نویسنده : 3 شناسه خبر : 187683 تاریخ انتشار : ۹۷/۱۰/۰۷ - ۱۸:۳۲

منقلب نشدن شرط اصلی برای ورود زنان به استادیوم!

از جمله پرونده هایی که سال های زیادی است به عنوان یکی از ابزارهای تبلیغاتی نامزدهای ریاست جمهوری برای جلب توجه نسل جوان محسوب می شود بحث ورود زنان به استادیومهاست.

سید امید صادقی

 

اوایل انقلاب سطح مطالبات و خواسته های مردم به حدی نبود که باعث ایجاد دغدغه و نگرانی برای مسئولان شود. شاید هنوز هم خیلی ها یادشان نرفته باشد که آن اوایل پوشیدن لباس آستین کوتاه می توانست منجر به دستگیری افراد توسط نیروهای کمیته شود.

 

ورود زنان به استادیوم

 

اما هر چه از عمر انقلاب گذشت طرز فکر مردم به سمتی رفت که بعضی از خطوط قرمز زمانه خود را با بی اعتنایی درنوردیدند و از دل بایدها و نبایدهایی که پس از انقلاب ۵۷ ترسیم و طراحی شده بود ایرادهای اساسی گرفتند. ایرادهایی که با تولد نسل جدید روز به روز بیشتر شد و حرف مردان و زنان قبل از انقلاب که حالا به پدران و مادرانی پا به سن گذاشته تبدیل شده اند کمتر خریدار پیدا کرد.

البته برخی از کارشناسان و تئوریسین هایی که از اعضای اتاق فکر جریانات افراطی و تندرو به شمار می روند تلاش زیادی کردند تا چپ روی ها و مطالبات روشنفکرانه نسل جدید را به حساب نفوذ معنوی دشمن و عاملی بنام تهاجم فرهنگی بگذارند.

 

اما سطح تقاضا پیرامون اصلاح امور فرهنگی و به دست آوردن برخی آزادی های اجتماعی آنقدر گسترده شد که به تدریج بسیاری از خط قرمزها رنگ باخت و گروه های فشار بدون سر و صدا در مقابل خواسته ها و مطالبات نسل بعد از انقلاب تسلیم شدند که شاید نمونه کوچکی از آن موضوع استفاده از ماهواره و شبکه های اجتماعی باشد. پروژه ای که به رغم برخوردهای خشن و گسترده نتوانست به نتیجه برسد و پشت بام خانه ها روز به روز شلوغ تر شد!

 

حالا اما دغدغه مردم از مرز ماهواره و استفاده از شبکه های اجتماعی به نقطه ای رسیده که اگر قرار به صدور مجوز قانونی برای اجابت برخی مطالبات باشد خیلی ساده می توان به این نتیجه رسید که گروه های افراطی و مخالف آزادی های اجتماعی آخرین سنگرهای خود را نیز به سیل گسترده و ویرانگر نسل جوان تحویل می دهند و شاید در آینده نزدیک تمام نبایدهایی که حاصل تفکرات بسته افراطیون بود در میان موج خروشان نسل جوان محو و ناپدید شود!

 

اما از جمله پرونده هایی که سال های زیادی است به عنوان یکی از ابزارهای تبلیغاتی نامزدهای ریاست جمهوری برای جلب توجه نسل جوان محسوب می شود بحث ورود زنان به استادیومهاست. پروژه ای که تقریبا از زمان ریاست جمهوری سید محمد خاتمی کلید خورد اما هیچ وقت به مرحله اجرا نرسید.

 

حتی محمود احمدی نژاد هم که در دو دوره ریاست جمهوری خود نفس گرم بسیاری از افراطیون را پشت خود احساس می کرد نتوانست طرح ورود زنان به استادیوم ها را به مرحله عمل برساند تا معلوم شود که صدور این مجوز خارج از اختیارات رئیس جمهور است!

اما با تمام این مشکلات و موانع باز هم شاهد بودیم که حسن روحانی در اولین نطق های خود خطاب به مردم ایران وعده گسترده تر شدن آزادی های اجتماعی به خصوص برای زنان را داد که بخشی از وعده هایش نیز صدور مجوز ورود زنان به استادیوم بود.وعده ای که در دوره اول ریاست جمهوری روحانی هرگز محقق نشد و حالا هم در حالی از پیگیری آن سخن به میان می آید که روز ۲۵ مهرماه گذشته منتظری دادستان کل کشور در خصوص موضوع ورود زنان به استادیوم گفت:”وقتی خانمی به ورزشگاه می رود و با مردانی که با لباس ورزشی و نیمه عریان مواجه می شود گناه اتفاق می افتد و این از نظر ما ایراد دارد”.

 

هر چند همان روز علی مطهری عضو هیات رئیسه مجلس در نامه ای که در سایت ها و فضای مجازی هم منتشر شد جواب دادستان را داد که اعلام کرد: “حضور زنان در مسابقاتی مثل شنا، کشتی، بسکتبال و شاید والیبال مردان ایراد شرعی دارد اما در مسابقات فوتبال به نظر نمی رسد ایراد شرعی وجود داشته باشد و از نظر ما نوع پوشش فوتبالیست ها هرگز نیمه عریان نیست”
رد و بدل شدن چنین حرف هایی میان مخالفان و موافقان طرح ورود به استادیوم در ماه های اخیر چندین بار پرونده ورود زنان به استادیوم را به سوژه ای پر سر و صدا تبدیل کرده است اما به هر حال آنچه از شواهد پیداست به رغم وعده هایی که از طرف رئیس جمهور مطرح شد و با وجود تلاش هایی که از سوی نمایندگان اصلاح طلب و همچنین خود دولت در جریان است به نظر می رسد که مجوز ورود زنان به استادیوم ها با توجه به مخالفان سرسخت و تاثیر گذاری که وجود دارد به این سادگی ها صادر نشود.

 

هر چند عدم توفیق این پروژه عامه پسند می تواند منجر به شکست علنی روحانی در یکی از وعده هایی باشد که انقاقا بر روی اجرای آن تاکید فراوان داشت اما تا بدین لحظه هیچ گونه اجماع و اشتراک نظری در این خصوص بین مسئولان دیده نمی شود.

البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که در ماه های گذشته و در بازی هایی همچون مسابقه پرسپولیس و کاشیما تعدادی محدود از زنان به صورت گزینشی و آزمایشی وارد ورزشگاه آزادی شدند اما هنوز هم کسی نتوانسته مسئولان قضایی را متقاعد کند که ورود زنان به ورزشگاه ها را آزاد اعلام کنند.

۰۷ دی ۹۷ دسته بندی :
ارسال دیدگاه ها بدون دیدگاه
تبلیغات

تبلیغات

دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ - Monday 21st January 2019