پایگاه خبری تیتر یک آنلاین titre1online.ir
هشتگ های داغ : بازار ارز دولت مجلس
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ - Monday 21st January 2019

شما اینجا هستید :
خانه » ورزشی » هر آنچه که از دربی ۸۸ استقلال و پرسپولیس ۵ مهر ۹۷ نمی‌دانید
شناسه نویسنده : 3 شناسه خبر : 112356 تاریخ انتشار : ۹۷/۰۷/۰۴ - ۱۹:۳۶

هر آنچه که از دربی ۸۸ استقلال و پرسپولیس ۵ مهر ۹۷ نمی‌دانید

تیم‌های استقلال و پرسپولیس تاکنون 86 بار به مصاف یکدیگر رفته‌اند که آبی‌ها 25 بار و سرخ‌ها ۲۳ بار پیروز شده‌اند و ۳۸ بازی نیز مساوی شده است. دربی 87 هم که برگزار نشد و فدراسیون بازی را 3 بر صفر به سود پرسپولیس اعلام کرد. البته استقلال به این رای هنوز هم اعتراض دارد. تا به حال در 87 دربی گذشته، 49 بازیکن برای استقلال و 51 بازیکن برای پرسپولیس موفق به گلزنی شده اند.

بهاره رستمی

شهرآورد تهران یا شهرآورد سرخ آبی نام داده شده به شهرآورد فوتبال بین دو باشگاه تهرانی پرسپولیس و استقلال است. این دیدار بزرگترین شهرآورد آسیا و یکی از بزرگترین شهرآوردهای جهان است و در ورزشگاه آزادی تهران برگزار می‌شود. این بازی در تیر ۱۳۸۷ توسط مجله وردساکر به عنوان مهمترین شهرآورد در آسیا و بیست و دومین شهرآورد بزرگ در جهان اعلام شد.
نشریه ورلد ساکر در گزارشی در شماره دسامبر ۲۰۱۵ خود، این شهرآورد را در میان ۵۰ رقابت برتر فوتبال دنیا شناسانده و آن را با هماوردی‌های شناخته‌شده ملی و باشگاهی فوتبال دنیا در یک گروه جای داده‌است.

 

سردرگمی اهالی فوتبال؛ دربی پنجشنبه ۵ مهر ۹۷ دربی چندم است؟ ۸۷، ۸۸ یا ۸۹!

دربی فردا دربی چندم است؟  این سوال بسیاری از هواداران دو تیم است. در روزهای اخیر از بازی فردا استقلال و پرسپولیس به عنوان دربی ۸۷، ۸۸ و ۸۹ نام برده شده است. این اختلاف نظر باعث سردرگمی شده است.

 

 

در حالیکه در آخرین ملاقات دو تیم در دیدار برگشت لیگ هفدهم به آن بازی دربی ۸۶ گفته شد حالا ملاقات فردا از نظر بسیاری از پرسپولیسی ها دربی ۸۹ است.

در فاصله ملاقات قبلی دو تیم در ۱۰ اسفند ۹۶ تا امروز اتفاقاتی رخ داد که باعث شد که حالا دربی فردا دربی ۸۹ محسوب می شود.

پدیدار شدن دربی گمشده

نخستین اتفاق، کشف یک دربی گمشده بود. در اوایل اسفندماه ۹۶ به همت مهدی حدادپور، یکی از روزنامه نگاران باسابقه، مدارکی منتشر شد که نشان می داد دو تیم  تاج و پرسپولیس در مرداد ۱۳۴۷ باهم  بازی داشتند که آن دیدار پیش از این در تاریخچه دو تیم ثبت نشــده بود. روزنامه اطلاعات دوشــنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۴۷، شــرح آن بازی را به طور کامل نوشته است. آن بازی دوســتانه که ۲۷ مرداد در ورزشــگاه امجدیه تهران برگزار شد، با تســاوی یک-یک به پایان رسید.

 

تاج و پرســپولیس قبل از آن بازی تنها یک بار باهم بازی کرده بودند که به یک بازی دوســتانه در ۱۶  فروردین۱۳۴۷ بر می گردد. دیدار کشف شـده در واقع دومین ملاقات دو تیم محسوب می شود. با احتساب این دیدار تغییرات قابل ملاحظه ای در تاریخ و آمار این ملاقات ســنتی ایجاد می شــود. در این بازی که حالا باید آن را دومین دیدار استقلال و پرســپولیس دانست، حســن جابری زاده در دقیقــه ۶۷ برای تاج گل زده و حســین همیشــه جوان در دقیقه ۸۴  از روی نقطــه پنالتی کار را به تســاوی کشــانده اســت. این دو گل اولین گل‌های تاریــخ داربی به شــمار می روند. دیگر احمد منشی زاده (گلزن اســتقلال در داربی ۱۳ مرداد ۸۴) اولین گلزن تاریخ ملاقات قرمز و آبی پایتخت نیست و این عنوان مهم به حسن جباری زاده از استقلال می رسد. اولین گلزن پرســپولیس در تاریخ داربی هم از این به بعد حسین همیشــه جوان خواهد بود نه ناظم گنجاپور.

طبق مدارک ارائه شده این بازی دوستانه با دیگر بازیهای دوستانه‌ای که در گذشته در تاریخچه دو تیم آمده بود تفاوتی نداشته و حتی از برخی دوستانه‌ها در شرایط بهتری برگزار شده است و دلیلی ندارد که آنرا در تاریخچه حساب نکرد.

و اما سوپرجام

دیگر دربی‌ای هم که به تعداد دربی ها افزوده بازی سوپرجام است. طبق رای کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران پرسپولیس برنده بازی با استقلال در دیداری است که قرار بود ۲۹ تیرماه برگزار شود. استقلال البته به دادگاه عالی ورزش شکایت کرده است. فعلا باید سوپرجام را هم در بین دربی‌ها حساب کرد و با این حساب تعداد دربی ها به ۸۸ می رسد. دادگاه عالی ورزش اگر به سود استقلال رای دهد و برنده اعلام شدن پرسپولیس در سوپرجام از رسمیت افتاد آن موقع بازی ۲۹ تیر ۹۷ از فهرست دربی ها حذف می شود.

به هر حال با احتساب این دو بازی تعداد دربی‌ها به ۸۸ می‌ رسد. ۲۶ برد استقلال،۲۲  برد پرسپولیس و ۴۰ مساوی در این ۸۸ بازی به دست آمده است. (برد پرسپولیس در ضربات پنالتی آخر بازی مساوی حساب شده است.)

 

نحوه تهیه بلیت دربی ۸۸

پس از حذف شرکت برهان مبین از حق بلیت فروشی اینترنتی بازی های لیگ برتر، در اکثر بازی های هر دو تیم استقلال و پرسپولیس، بلیت فروشی در محل ورزشگاه و به صورت دستی انجام شده است. اما در بازی هفته هفتم پرسپولیس و سپیدرود این کار توسط سایت www.Gishe۳.com انجام شده است. بر اساس اعلام سازمان لیگ بلیت فروشی از ساعت ۹ صبح روز دوشنبه آغاز شد و علاقه مندان از طریق کد ملی بلیت بازی را خریداری کردند. هر فرد بهنگام حضور در ورزشگاه کارت ملی خود را در اختیار داشته باشد.

به منظور رفاه حال هواداران دو تیم استقلال و پرسپولیس ، امکان خریداری الکترونیک بلیت بازی دربی ۸۸ از طریق سایت www.Gishe3.com فراهم شد.

هواداران در صورت در اختیار داشتن کارت بانکی دارای رمز دوم می‌توانند با مراجعه به این سایت نسبت به خرید بلیت بازی در جایگاه مورد نظر خود اقدام نموده و ضمن ارایه کد ملی خود، پس از تکمیل فرایند خرید، کد پیگیری دریافت نمایند.

هواداران به منظور حضور در ورزشگاه حتما باید «اصل کارت ملی» خود را همراه داشته باشند تا بلیت بازی تحویل آنها شود.

گفتنی است؛ هر فرد می‌تواند با کارت ملی مربوط به خود که با شماره ملی آن بلیت خریداری شده است در ورزشگاه حضور پیدا کند.

هواداران می توانند از لینک https://www.gishe3.com/steps.zul نسبت به تهیه بلیت بازی دربی ۸۸ اقدام نمایند.

 

– در صورت خرید بلیت موفق، حتما در روز مسابقه با در دست داشتن اصل کارت ملی حداقل دو ساعت قبل از شروع مسابقه در ورزشگاه حضور داشته باشید.

– در روز مسابقه تطبیق چهره با کارت ملی انجام می‌شود. لذا دارنده کارت ملی، خود باید به ورزشگاه مراجعه کند و واگذاری کارت ملی، مجاز نبوده و از ورود افراد مذکور، جلوگیری می‌شود.

– در صورت بروز مشکلات احتمالی و نیاز به پشتیبانی، با آدرس ایمیل support@gishe3.com مکاتبه کنید و یا با شماره ۰۲۱۲۵۹۳۶۷۳۰ تماس حاصل کنید.

 

 

در حال حاضر فقط دو جایگاه خرید بلیت دربی ۸۸ باقی مانده و بقیه جایگاه ها ۱۰۰ درصد تکمیل شده است.

اول پشت دروازه استقلال که ۷۱ درصد تکمیل شده و مابقی ۲۹ درصد آن خالی است و طبقه دوم استقلال که ۶۶ درصد تکمیل شده و بقیه ۳۴ درصد آن در حال تکمیل است . بقیه جایگاه ها ۱۰۰ درصد تکمیل شده است. قیمت دو جایگاه باقیمانده ۱۵ هزار تومان و ۱۰ هزار تومان می باشد.

به احتمال فراوان تا ساعت ۲۱ امشب تمام فضاهای ورزشگاه تکمیل خواهد شد.

گران ترین قسمت ورزشگاه روبروی جایگاه اصلی استقلالی ها و روبروی جایگاه پرسپولیسی هاست که به قیمت ۲۰ هزار تومان به فروش رسید.

 

باید فردا ببینیم دلالان فروش بلیت قیمت ۲۰ هزار تومانی بلیت جایگاه را به چه قیمتی می فروشند.

 

 

رونمایی از پیراهن استقلال و پرسپولیس در دربی ۸۸

 

 

 

علت تغییر گزارشگر دربی ۸۸ چه بود؟

به نقل از روابط عمومی شبکه سه، برنامه «فوتبال برتر» با اجرای محمد حسین میثاقی روز پنجشنبه (۵ مهر ماه) از ساعت ۱۷ روی آنتن شبکه خواهد رفت و در جریان آن، بازی دربی با گزارش محمدرضا احمدی پخش خواهد شد.

 

پیش از این از عادل فردوسی پور به عنوان گزارشگر داربی ۸۸ یاد شده بود.

پیروز قربانی، امیرحسین صادقی، سپهر حیدری و جواد کاظمیان مهمانان این برنامه اعلام شده‌اند که در برنامه «فوتبال برتر» حاضر می‌شوند.

 

علیرضا فغانی داور دربی ۸۸

علیرضا فغانی داور دربی ۸۸ متولد ۱ فروردین ۱۳۵۷ در روستای جابوز از توابع شهر کاشمر، استان خراسان است. فغانی سابقهٔ قضاوت در فینال جام حذفی و شهرآورد تهران را دارد.

 

در تاریخ ۸۷ مسابقه استقلال و پرسپولیس که برگزار شده است، داوران زیادی این مسابقه را سوت زده اند. در این بین رکوردهایی نیز برای برخی داوران به ثبت رسیده، رکورددهایی مانند قضاوت ۳ دربی متوالی توسط محمد صالحی که تاکنون کسی به آن دست پیدا نکرده است.

این داور قدیمی در گذشته ۳ بار بازی دربی پایتخت را به صورت متوالی سوت زده است. اگرچه داورانی که بیش از ۳ بار این بازی را سوت زده باشند، داشته ایم اما هیچ کدام ۳ قضاوت متوالی نداشتند. علیرضا فغانی نیز فردا برای ششمین بار این مسابقه را قضاوت کرد اما او نیز تاکنون بیش از دو بازی متوالی سوت نزده است.

از سوی دیگر با توجه به اینکه فغانی در بازی قبلی نیز داوری کرده بود، با قضاوت بازی فردا دو بازی متوالی می شود که اگر دربی بعدی هم به او سپرده شود به رکورد صالحی می رسد اما با توجه به حرف هایی که او طی روزهای گذشته زده و ابراز امیدواری کرده آخرین دربی باشد که داوری می کند بعید است این داور برجسته هم بتواند به رکورد محمد صالحی در قضاوت ۳ دربی متوالی برسد.

 

شاید برای بسیاری از علاقمندان به فوتبال این موضوع  که داوران پیش از برگزاری یک مسابقه چه پروسه هایی را پشت سر می گذارند جذاب باشد و آگاهی از این روند برای آنها خالی از لطف نباشد.

بر اساس اعلام فدراسیون فوتبال محمد رضا منصوری و رحیم شاهین تیم داوری دربی ۸۸ هستند و محمدرضا مهدوی هم داور چهارم خواهد بود. ضمن اینکه فریدون اصفهانیان رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال و حسین عسگری به عنوان ناظران این مسابقه برگزیده شده اند.

 

در جام جهانی که تیم داوری ایران هم تا مراحل پایانی پیش رفت، معمولا داوران در هتل هایی که برای آنها در نظر گرفته می شد، مستقر می شدند و ساعاتی پیش از آغاز مسابقه با یک ون که با نیروهای امنیتی حفاظت می شد و در آن هم پس از سوار کردن تیم داوری پلمپ می شد، به ورزشگاه رسانده می شدند و سپس پلمپ توسط تیم حفاظتی باز می شد تا حرف و حدیثی هم در مورد داوران ایجاد نشود.

در واقع در سایر مسابقات فوتبال دنیا هم روال همین گونه پیش می رود و شاید حساسیت برخی مسابقات است که بررسی این موضوع را جذاب می کند.

 

فریدون اصفهانیان رئیس کمیته داوران که به همراه عسگری ناظر دربی ۸۸ خوهد بود در گفتگو با “ورزش سه” در اینباره گفت: « این روند هیچ ربطی به نوع بازی و حساسیت آن ندارد؛ همه عزیزان از داور، ناظر و نماینده فدراسیون در هتلی که از طریق هیئت فوتبال تهیه می شود، مستقر می شوند و صبح روز مسابقه در جلسه ای برای انجام هماهنگی های لازم جهت قضاوت بهتر مسابقه شرکت می کنند. سپس ۲ ساعت مانده به آغاز بازی با اتومبیلی که از سوی هیئت فوتبال برای تیم داوری فرستاده می شود، به استادیوم منتقل می شوند تا قضاوت خود را انجام دهند.»

 

با این وصف امشب تیم داوری علیرضا فغانی و ناظران بازی خود را به هتلی که برای آنها در نظر گرفته شده، معرفی می کنند و صبح روز آینده جلسه هماهنگی پیش از بازی برگزار می شود. تیم داوری دربی سپس حول و حوش ساعت ۴ با اتومبیلی ویژه که توقفی تا استادیوم آزادی نخواهد داشت، به ورزشگاه رسانده خواهند شد تا پس از بازدید چمن و آشنایی با جو ورزشگاه، کار خود را برای قضاوت در این مسابقه مهم آغاز کند.

 

همه گلزنان دربی استقلال و پرسپولیس 

تا به حال در دربی‌های برگزار شده ۴۹ بازیکن برای استقلال و ۵۱ بازیکن برای پرسپولیس گلزنی کرده‌اند. با این وجود تنها ۹۷ بازیكن موفق به گلزنی در دربی شده‌اند چراكه سه بازیكن به صورت مشترك برای هر دو تیم گل زده اند. در زیر، اسامی نفراتی را می بینید كه در دربی ها برای استقلال و پرسپولیس موفق به گلزنی شده اند.

گلزنان تیم پرسپولیس :

۷ گل : ( ۱ بازیکن )
صفر ایرانپاک

۶ گل : ( ۱ بازیکن )
حسین کلانی

۴ گل : ( ۲ بازیکن )
مهدی هاشمی نسب ، همایون بهزادی

۳ گل : ( ۳ بازیکن )
ایمون زاید ، هادی نوروزی ، فرشاد پیوس

۲ گل : ( ۱۰ بازیکن )
مهدی طارمی ، علی علیپور، محسن خلیلی ، علی کریمی ، ادموند بزیک، اسماعیل حاج رحیمی پور، شاهرخ بیانی ، ایرج سلیمانی ، محمود خوردبین ، علی پروین

۱ گل : ( ۳۴ بازیکن )
سیدجلال حسینی، سروش رفیعی، محسن مسلمان، رامین رضاییان ، جری بنگستون ، امید عالیشاه ، محمد نوری ، کریم باقری، عادل کلاه کج، مازیار زارع ، علیرضا نیکبخت واحدی ، مهرداد اولادی ، مهرزاد معدنچی ، سهراب انتظاری، شیث رضایی ، حامد کاویانپور، عیسی ترائوره ، بهنام ابوالقاسم پور ، یحیی گل محمدی ، علی انصاریان ، رضا جباری ، بهروز رهبری فر ، پایان رافت، افشین پیروانی ، مهدی مهدوی کیا ، مرتضی کرمانی مقدم ، بهنام طاهرزاده ، بهزاد داداش زاده ، نادر میر احمدیان، رضا عابدیان ، ناصر محمد خانی ، غلامرضا فتح آبادی ، جهانگیر فتاحی، ناظم گنجاپور

گلزنان تیم استقلال :

۵ گل : ( ۲ بازیکن )
علی جباری ، غلامحسین مظلومی

۴ گل : ( ۲ بازیکن )
مجتبی جباری ، فرهاد مجیدی

۳ گل : ( ۴ بازیکن )
آرش برهانی ، صادق ورمزیار ، صمد مرفاوی ، حسن روشن

۲ گل : ( ۱۱ بازیکن )
جابر انصاری ، امیدرضا روانخواه ، غلامرضا عنایتی، محمود فکری ، علی سامره ، علیرضا اکبرپور، محمد نوازی ، ادموند اختر ، مسعود مژدهی ، عباس مژدهی ، کارو حق وردیان

۱ گل : ( ۳۰ بازیکن )
وریاغفوری، کاوه رضایی، علی قربانی، فرشید اسماعیلی، امید ابراهیمی ، سجاد شهباززاده ، فریدون زندی ، میلاد میداوودی ، اسماعیل شریفات ، حنیف عمران زاده ، علی علیزاده، امیر حسین صادقی ، پیروز قربانی ، داوود سید عباسی ، مهدی هاشمی نسب ، سهراب بختیازی زاده ، فرد ملکیان ، محمد تقوی، شاهرخ بیانی ، عباس سرخاب ، جعفر مختاری فر ، پرویز مظلومی ، بهتاش فریبا ، غلامرضا فتح ابادی ، سعید مراغه چیان، محرم عاشوری ، هادی نراقی ، محمدرضا عادلخانی ، جواد قراب، احمد منشی زاده.

 

 

تیم‌های استقلال و پرسپولیس تاکنون ۸۶ بار به مصاف یکدیگر رفته‌اند که آبی‌ها ۲۵ بار و سرخ‌ها ۲۳ بار پیروز شده‌اند و ۳۸ بازی نیز مساوی شده است. دربی ۸۷ هم که برگزار نشد و فدراسیون بازی را ۳ بر صفر به سود پرسپولیس اعلام کرد. البته استقلال به این رای هنوز هم اعتراض دارد. تا به حال در ۸۷ دربی گذشته، ۴۹ بازیکن برای استقلال و ۵۱ بازیکن برای پرسپولیس موفق به گلزنی شده اند.

۰۴ مهر ۹۷ دسته بندی :
ارسال دیدگاه ها بدون دیدگاه
تبلیغات

تبلیغات

دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ - Monday 21st January 2019