پایگاه خبری تیتر یک آنلاین titre1online.ir
هشتگ های داغ : بازار ارز دولت مجلس
پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ - Thursday 17th January 2019

شما اینجا هستید :
خانه » یادداشت » پست نهاد مردمی دوست داشتنی
شناسه نویسنده : 3 شناسه خبر : 129108 تاریخ انتشار : ۹۷/۰۷/۱۷ - ۱۵:۵۸

پست نهاد مردمی دوست داشتنی

امروز پست ایران با حدود  ۱۶ هزار پرسنل و با  ۱۸ هزار نقطه تماس شهری و روستائی در حال خدمت رسانی به مردم عزیز در جای جای کشور است . نیروی انسانی پست برزگترین سرمایه این شرکت است که خدماتشان ستودنی است .

محمدرضا عرب

 

حدود ۱۵۰ سال از زمان تاسیس پست نوین کشور می گذرد . اگر پیش از این تاریخ خدمات پست صرفا به امورات دولتی خلاصه می شد اما از تاریخ تاسیس پست نوین این نهاد ارتباطی رنگ مردمی به خود گرفت و خدماتش شامل حال مردم شد . پست تا قبل از ورود تلفن و همه گیر شدن استفاده و بهره برداری از آن تنها سازمانی بود که امکان برقراری ارتباط افراد را با یکدیگر میسر می کرد. با ایجاد سازمان ملل متحد و تاسیس اتحادیه جهانی پست یکی از مهمترین شبکه ها ارتباطی بین المللی شکل گرفت که تا به امروز با اتحادیه های منطقه ای زیر مجموعه نقش بسیار زیادی در مبادلات پستی بین المللی ایفا نموده اند .

نهاد مردمی پست در ایران با خاطرات عمدتا شیرینی در اذهان مردم همراه است. در طی سالهایی که در پست مسئولیت داشتم عموم سازمانها و مردم از خدمات کارکنان پست و خصوصا پستچی های محل خود به عنوان انسانهای امین و قابل اعتماد یاد می کردند و خوشبختانه تا به امروز این ویژگی تغییر نکرده است. با اینکه پستچی های کشور عموما از قشر مستضعف و زحمتکش جامعه هستند ولی منش و مناعت طبع آنها همیشه ستودنی بوده است.

 

به یاد دارم در زمان وزارت جناب آقای دکتر عارف در تهران یکی از پستچی های ما مبلغ چند ده میلیون پول و اسناد مالی پیدا کرده بود و آنرا تحویل مدیر منطقه پستی داده بود وقتی خبر این اقدام پستچی وظیفه شناس تقدیم مقام عالی وزارت شد، ایشان شخصا بهمراه تیمی از وزارتخانه و شرکت پست شبانه به دیدار کارمندشان در منزلی محقر که در یکی از جنوبی ترین نقاط تهران بود رفتند و به رسم وظیفه و برای قدردانی از زحمات ایشان  لوح تقدیر ومبلغی را هدیه دادند. پستچی محترم پس از دریافت هدیه بلافاصله مبلغ را به همسایه خود دادند. وقتی دلیل این کار از ایشان سوال شد به صراحت گفتند من به این پول نیازی ندارم و امکانات مالی ام تکافوی خرج زندگیم را می دهد در حالی که همسایه من به شدت گرفتار است و محتاج این پول.  از این دست اخبار به کرات در پست تکرار شد و در تاریخ پست ایران نامی بسیاری از این افراد ثبت و ضبط شده است .

 

به جرات می توانم بگویم در همین شرایط اقتصادی که بسیاری از مردم به سختی امرا معاش می کنند  هنوز همین روش و منش ادامه دارد. خوشبختانه پست کشورمان از این نمونه افراد پاکدست و مخلص در سراسر کشور بسیار دارد. کسانی که فقط نان حلال برای خانواده اشان می برند و به غیر آن به درآمد ناصواب دیگری فکر نمی کنند.

 

جالب است بگویم بسیاری از سازمان ها و وزارتخانه ها بخاطر همین پاکدستی برای کارکنان و مدیران پست همیشه فرش قرمز پهن کرده اند و امروز تعداد کثیری از همین افراد در سازمانهای دیگر منشاء خیر و خدمتند. امروز پست ایران با حدود  ۱۶ هزار پرسنل و با  ۱۸ هزار نقطه تماس شهری و روستائی در حال خدمت رسانی به مردم عزیز در جای جای کشور است . نیروی انسانی پست برزگترین سرمایه این شرکت است که خدماتشان ستودنی است.

 

اگر این روحیه  و این جو در پست جاری است بنظرم مدیون افراد بزرگی است که پیش از آن در این نهاد مردمی خدمت کرده اند و زیر بنای درستی را پایه ریزی کرده اند. باید بر همه آنها درود فرستاد  و قدردان زحماتشان بود. من با توجه به اینکه از سال ۶۱ در نهاد و وزارتخانه ها و سازمان های مختلفی کار کرده ام لکن هیچکدام را به اندازه پست دوست نداشته ام. در طی سالهایی که از این شرکت به صورت رسمی جدا شده ام بیش از گذشته با مدیران و بدنه پست ارتباط داشته ام. دوستانی صادق، دوست داشتنی و مخلص. همانانی که رهبر معظم انقلاب از ایشان با عنوان “خادمان خاموش ” یاد کرده اند. کسانی که بی ادعا خدمت می کنند و با عمل صالحشان عطر عشق در جامعه می افشانند.

۱۷ مهر ۹۷ دسته بندی :

 
ارسال دیدگاه ها بدون دیدگاه
تبلیغات
تبلیغات

پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ - Thursday 17th January 2019