پایگاه خبری تیتر یک آنلاین titre1online.ir
جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸ - Friday 22nd March 2019

شما اینجا هستید :
خانه » دفاع مقدس » عملیات بدر ، بازگشت دوباره به هورالهویزه
شناسه نویسنده : 45 شناسه خبر : 213138 تاریخ انتشار : ۹۷/۱۲/۲۰ - ۱۱:۱۳

عملیات بدر ، بازگشت دوباره به هورالهویزه

عملیات بدر با انهدام 7 تیپ و 5 لشکر از 20 تا 100 درصد و کشته و زخمی شدن و به اسارت در آمدن 18200 تن از قوای دشمن همراه بود. در این عملیات 250 دستگاه تانک و نفربر زرهی، 6 فروند هواپیما و 4 فروند چرخ‌بال، 40 عراده توپ صحرایی، 200 دستگاه خودرو، 60 قبضه خمپاره‌انداز و 15 دستگاه مهندسی ارتش عراق منهدم و 50 قبضه خمپاره‌انداز و 2 دستگاه رادار "رازیت" به غنیمت نیروهای ایرانی درآمد.

به گزارش تیتر یک آنلاین، یک سال از انجام عملیات خیبر می‌گذشت و تجربه‌های ارزنده و فراوانی برای فرماندهان جنگ به‌دست‌آمده بود. چندین فرمانده و نیروی کارآمد به شهادت رسیده و از همه عملیات‌هایی که طرح‌ریزی‌شده بود، تنها عملیات “میمک” در جبهه میانی به اجرا درآمد. از سه منطقه‌ای که برای حمله‌های بعدی در نظر گرفته شد یعنی منطقه عملیاتی خیبر در هورالهویزه، شرق بصره (رمضان) و غرب اروند نهایتا منطقه هورالهویزه برگزیده شد تا عملیات “بدر” باهدف دستیابی و تسلط بر جاده بصره – العماره و نیز راهیابی به مرکز اصلی هورهای غرب دجله که استان‌های ناصریه، بصره و العماره را احاطه کرده است به اجرا درآید. همچنین با گزینش این منطقه تسلط بر شرق دجله و انهدام نیروهای ارتش عراق حاصل می‌گردید.

عملیات بدر، بازگشت دوباره به هورالهویزه

 

این نبرد در امتداد حماسه خیبر بود و در آن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با همکاری ارتش، عملیات را فرماندهی و اجرا کرد. در شب ۲۰ اسفندماه ۱۳۶۳ نیروهای ایرانی در پشت خطوط مقدم تجمع کرده و در ساعت ۲۳ با رمز “یا فاطمه زهرا (س)” از دو محور عمده در حدفاصل “العزیز” تا “القرنه” به‌سوی دشمن یورش بردند. منطقه هور مملو از موانع ایذایی و بشکه‌های خطرناک بمب “ناپالم” آتش‌زا شده بود. همه این موانع و استحکامات از بیم حمله‌ای دوباره از سوی ایرانی‌ها در طول همان یک سال گذشته تدارک و تعبیه‌شده بودند.

یگان‌های ارتش، شامل سه لشکر و یک تیپ به همراه نه لشکر و هفت تیپ از سپاه به‌صورت ادغامی در این عملیات سازمان‌دهی شده بودند. همچنین تدابیری برای رویارویی و مقاومت در برابر بمب‌های شیمیایی – که دشمن در طول عملیات به‌وفور از آن‌ها بهره برد – اتخاذ شد تا نیروها با کمترین آسیب به اهداف خود برسند. در همان ساعات نخست که نیروهای عمل‌کننده تهاجم خود را از دو محور شمالی و جنوبی شروع کردند، همه خطوط و استحکامات دشمن درهم کوبیده شد، اما در محور “ترابه” که به‌منظور پشتیبانی در نظر گرفته‌شده بود، به سبب دوری عقبه و کمبود آتش پشتیبانی و سایر مسائل، پیشروی به‌کندی صورت گرفت و برعکس، در محور پد “خندق” و “ورطه” گذشته از شکسته شدن خط دشمن، برخی یگان‌ها با حرکت در عمق خط دشمن به هدف‌های ثانوی نیز دست یافتند، بنابراین تا صبح روز دوم عملیات از ۲ کیلومتری جنوب “البیضه” تا ۵/۲ کیلومتر پایین‌تر از خط “همایون” خط نخست دشمن به‌طور کامل به تصرف نیروهای ایرانی درآمد و آن‌ها در حدفاصل آبراه “جمل” تا خط همایون به پشت رودخانه دجله رسیدند.

قرارگاه مهندسی سپاه در طی سه روز جنگ و درگیری توانست با سخت‌کوشی بسیار، یک پل از جزیره مجنون جنوبی تا منطقه همایون ساخته و نصب نماید. از سوی دیگر نیروها با پشتیبانی هوانیروز به پاک‌سازی پد خندق و پیشروی از پشت خط جمل ۳ به پشت “صفین۳” پرداختند.

عملیات پس از ۸ روز جنگ‌وگریز و مقاومت با آزادسازی روستای ترابه، “لحوک”، “نهروان”، “فجره”و تصرف بیش از ۸۰۰ کیلومترمربع از زمین‌های هور و تصرف جاده خندق (الحجرده) به طول ۱۳ کیلومتر – که فاصله آن با راه بصره – العماره ۶ کیلومتر است به پایان رسید.

نیروهای خودی طی چند روز با مقاومت در برابر پاتک‌های متوالی و سنگین زرهی عراق، ساحل خشک شرق دجله را تخلیه و به تثبیت مواضع جدید در هورالعظیم بسنده کردند.

در جریان عملیات بدر “مهدی باکری” فرمانده لشکر۳۱ عاشورا، “عباس کریمی” فرمانده لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله (ص)، “ابراهیم جعفرزاده” فرمانده تیپ ۱۸ الغدیر و تنی چند از فرماندهان سپاه و ارتش به شهادت رسیدند، همچنین هم‌زمان با عملیات بدر جنگ شهرها آغاز شد و نیروی هوایی عراق مناطق مسکونی تهران را مورد هدف قرار داد. در مقابل، نخستین موشک‌های زمین به زمین ایران به‌سوی مراکز نظامی و اداری شهرهای مهم عراق شلیک شد.

عملیات بدر با انهدام ۷ تیپ و ۵ لشکر از ۲۰ تا ۱۰۰ درصد و کشته و زخمی شدن و به اسارت در آمدن ۱۸۲۰۰ تن از قوای دشمن همراه بود. در این عملیات ۲۵۰ دستگاه تانک و نفربر زرهی، ۶ فروند هواپیما و ۴ فروند چرخ‌بال، ۴۰ عراده توپ صحرایی، ۲۰۰ دستگاه خودرو، ۶۰ قبضه خمپاره‌انداز و ۱۵ دستگاه مهندسی ارتش عراق منهدم و ۵۰ قبضه خمپاره‌انداز و ۲ دستگاه رادار “رازیت” به غنیمت نیروهای ایرانی درآمد.

پس از عملیات بدر که با مشارکت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران انجام شد، این دو نیرو توان و استعداد آن را یافتند که مستقل از هم، ولی با هماهنگی، پشتیبانی و همیاری یکدیگر وارد عمل شوند.

۲۰ اسفند ۹۷ دسته بندی :

 
ارسال دیدگاه ها بدون دیدگاه
تبلیغات

تبلیغات

جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸ - Friday 22nd March 2019