پایگاه خبری تیتر یک آنلاین titre1online.ir
جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸ - Friday 22nd March 2019

شما اینجا هستید :
خانه » یادداشت » مقصر افزایش قیمت خودرو کیست؟
شناسه نویسنده : 45 شناسه خبر : 212113 تاریخ انتشار : ۹۷/۱۲/۱۷ - ۱۶:۳۷

مقصر افزایش قیمت خودرو کیست؟

یک کارشناس صنعت خودرو، عامل افزایش قیمت خودرو را در نگاه اول افزایش ناگهانی قیمت ارز و بی‌ثباتی آن دانسته و معتقد است که محدودیت‌هایی که باعث افزایش نرخ ارز شد، قیمت خودرو را نیز افزایش داد.

شهرام آزادی 

چند عامل اصلی در افزایش قیمت خودرو نقش داشته‌اند که شروع آن با افزایش نرخ ارز آغاز شد که جزو مهمترین عامل‌ها به حساب می‌آید.

فروش فوری خودرو تا چه روزی ادامه خواهد داشت؟

به نظر می‌رسد سیاست‌های نادرست بانک مرکزی در اوایل امسال در تعیین نرخ ارز و محدودیت‌هایی که ایجاد شد، موجب افزایش نرخ ارز و به دنبال آن افزایش قیمت خودرو شد. علاوه بر این باید در نظر بگیریم خودروهایی که مدعی هستیم با برند داخلی تولید می‌شوند نیز به نوعی وابستگی ارزی داشته که میزان این وابستگی کم هم نیست. این وابستگی از بابت مواد اولیه و قطعاتی است که باید از خارج تأمین شوند؛ بنابراین افزایش نرخ ارز باعث افزایش قیمت خودرو نیز شده است.

مشکلاتخودروسازان از بابت تأمین قطعات در شرایط تحریم‌ها و همچنین کمبود نقدینگی ناشی از زیان خودروسازان طی سال‌های اخیر نیز مشکلاتی ایجاد کرده است.

این موضوع باعث شده عرضه کم صورت گیرد و در قبال آن تقاضایی که حتی به صورت کاذب ایجاد شد نیز تأثیرگذار بود که علت آن کاهش ارزش پول بوده و مردم حس کردند که قیمت‌ها رو به افزایش است و تمایل به خرید به عنوان سرمایه‌گذاری بیشتر شد که خود از عوامل افزایش قیمت خودرو بوده است.

علاوه بر افزایش نرخ ارز، تحریم‌ها و عدم تناسب عرضه و تقاضا به دلیل کمبود نقدینگی خودروسازان؛ می‌توان به نقش دلال‌ها و واسطه‌ها که سوءاستفاده‌گران این وضعیت بوده‌اند به عنوان عامل چهارم افزایش قیمت خودرو اشاره کرد.

 

عضو هیأت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی

۱۷ اسفند ۹۷ دسته بندی :

 
ارسال دیدگاه ها 1 دیدگاه
  1. هوشنگ جعفری |
    ۱۱:۰۴ - ۱۹ اسفند ۹۷

    ببخشید پس این مدیران و مسئولان دو دهه قبل ایران خودرو و سایپا شکر خوردند که مدام دم از خودکفائی میزدند و به این بهانه که الان مشخص شده دروغ و و اهی بوده ، حالا پس از تثبیت خود با این دروغها، هیچ کسی هم نیست که چرائی این دروغ های بزرگ ملی را ازآنها که بسیاریشون هم هنوز مدیرو مسئول هستند ازآنها بپرسد. !!!!!نون به نرخ روز خوردن یعنی همین. اقتصاد مقاومتی توسط همینها قراره که اتفاق بیفته؟؟؟؟

تبلیغات

تبلیغات

جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸ - Friday 22nd March 2019