پایگاه خبری تیتر یک آنلاین titre1online.ir
هشتگ های داغ : بازار ارز دولت مجلس
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - Saturday 16th February 2019

شما اینجا هستید :
خانه » یادداشت » وقتی صاحب عزا ختم عزا را اعلام می کند
شناسه نویسنده : 3 شناسه خبر : 163213 تاریخ انتشار : ۹۷/۰۸/۲۶ - ۱۴:۳۶

وقتی صاحب عزا ختم عزا را اعلام می کند

در اربعین با پای پیاده تا کربلا رفتیم. پیاپی گریستیم. نگذاشتیم کودکانمان لباس نو به تن کنند. در خانه ها مان مجلس عزا و روضه برپا کردیم. به خدا قسم یک صدم این را حتی با مرگ والدینمان نکرده ایم. ته دل و جانمان را اگر بشکافند نام علی از آن می جوشد.

توفیق علائی، تیتر یک آنلاین

بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ اللَّهُمَّ صَلِّ وَ سَلِّمْ وَ زِدْ وَ بَارِكْ عَلَى النَّبِيِّ الْأُمِّيِّ الْعَرَبِيِّ الْهَاشِمِيِّ الْقُرَشِيِّ الْمَكِّيِّ الْمَدَنِيِّ الْأَبْطَحِيِّ التِّهَامِيِّ السَّيِّدِ الْبَهِيِّ السِّرَاجِ الْمُضِي‏ءِ الْكَوْكَبِ الدُّرِّيِّ صَاحِبِ الْوَقَارِ وَ السَّكِينَةِ الْمَدْفُونِ بِالْمَدِينَةِ الْعَبْدِ الْمُؤَيَّدِ وَ الرَّسُولِ الْمُسَدَّدِ الْمُصْطَفَى الْأَمْجَدِ الْمَحْمُودِ الْأَحْمَدِ حَبِيبِ إِلَهِ الْعَالَمِينَ وَ سَيِّدِ الْمُرْسَلِينَ وَ خَاتَمِ النَّبِيِّينَ وَ شَفِيعِ الْمُذْنِبِينَ وَ رَحْمَةٍ لِلْعَالَمِينَ أَبِي الْقَاسِمِ مُحَمَّدٍ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ…

این ذکر صلوات را خواجه نصیر نقل کرده است. می بینید که آن حضرت را امی، هاشمی، عربی، مکی، مدنی، تهامی، قرشی، ابطحی و … خوانده است.

 

عرض می کنیم که مردم عرب را رسم آن است که اگر کسی در مواسات و دستگیری با آنان لباس عزا به تن کند و قواعد عزا را پابند باشد و مراسم شادیبخش را تعطیل کند، پس از اتمام دوره عزا و پس از آنکه صاحب عزا دوره عزا را تمام کند و لباس سیاه را از تن درآورد، به عنوان یک کار مهم اقدام می کند به تشکر از دیگران که همدردی کرده اند.

 

رسم آن است که قواره ای لباس رنگی می گیرند و به خانه آن افراد می روند و آنها را وادار می کنند به درآوردن رخت عزا. زنان صاحب عزا هم به دیدن زنانی می روند که برای مواسات و همیاری سیاهپوشی کرده اند، و پس از تشکر به تعداد زنان عزادار آن خانه قواره لباس رنگی زنانه می برند.

باری به این ترتیب مردان صاحب عزا به دیدان مردان مواساتگر و دستگیر و زنان صاحب عزا به دیدن زنان مواساتگر می روند و آنان را پس از عرض تشکر از حالت عزا درمی آورند. این رسم تاکنون وجود دارد وبه آن عمل می کنند.

اکنون ما برای مواسات با رسول الله و امیرالمومنین و فاطمه زهرا سلام الله علیهم و علی آلهم اجمعین از روز اول عزاداری شان ، یعنی از اول محرم تا آخرین روز عزاداری شان یعنی غروب روز هشتم ربیع الاول ، عزادار بودیم و لباس عزا به تن کردیم.

 

مردانمان غم زده و سیاهپوش و عزادار ماندند و زنانمان هم ضمن سیاهپوشی دست به آراستگی نزدند.خانه هایمان را برای مواسات و دستگیری با صاحبان عزا سیاهپوش کردیم و پرچم عزا را سردر خانه زدیم. عروسی و شادی راتعطیل کردیم. هرگز از اصول عزاداری خارج نشدیم و این حال را، خودمان و خانواده هایمان تا غروب هشتم ربیع یعنی سالروز شهادت امام عسکری علیه السلام حفظ کرده ایم.

 

در اربعین با پای پیاده تا کربلا رفتیم. پیاپی گریستیم. نگذاشتیم کودکانمان لباس نو به تن کنند. در خانه ها مان مجلس عزا و روضه برپا کردیم.
به خدا قسم یک صدم این را حتی با مرگ والدینمان نکرده ایم. ته دل و جانمان را اگر بشکافند نام علی از آن می جوشد.

باری، طبق رسم زیبایی که مردم عرب از دیرباز داشته اند وبه سایر اقوام و ملیت ها هم نفوذ کرده یعنی صاحب عزا با اهدای لباسی رنگین، دیگران را از حالت عزا درمی آورند، از صاحبان عزا یعنی پیامبر و امیرالمومنین و فاطمه زهرا و امام عصر علیهم السلآم_ درخواست می کنیم که با نگاهی رحیمانه و مهربان عزاداری ما را بپذیرند و کاستی ها و غفلتها را ببخشند و کریمانه با عطایی فراخورِ شأنشان مهر تاییدی بر مواساتمان بگذارند، وبرای نورانیت دل و افزایش عقیده، طبق آن رسم کهن و ارزشمند ، سری به ما غلامان و ارادتمندان بزنند ، ببخشند ، لطف کنند ، و کریمانه بنوازند.

 

و اما بعد، اگر ممکن است ، ولو در عالم خواب، جمال محبوب را ببینیم. همین ما را بس است و مایه فخر.
اللهم تقبل منا هذا القلیل

این هم گفتن ندارد که هدف ما فقط و فقط مواسات و همدردی با اهل البیت است و لاغیر؛ و دستورش را از آیه مودت گرفته ایم: قل لا اسئلکم علیه اجرا الا الموده فی القربی(یعنی: بگو دستمزدی برای نبوت نمی خواهم جز مودت ورزیدن به خاندانم)، خدا کند خدایمان را با این دو ماه و هشت روز عزاداریمان، راضی کرده باشیم. انشا ا…

۲۶ آبان ۹۷ دسته بندی :
ارسال دیدگاه ها بدون دیدگاه
تبلیغات

تبلیغات

شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - Saturday 16th February 2019