تیتر یک آنلاین titre1online.ir
پایگاه خبری و تحلیلی طلا و ارز بازار ارز دولت مجلس
شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ - Saturday 23rd February 2019

شما اینجا هستید :
خانه » یادداشت » چرا قانون را رعایت نمی کنیم؟
شناسه نویسنده : 3 شناسه خبر : 169911 تاریخ انتشار : ۹۷/۰۹/۰۷ - ۷:۳۸

چرا قانون را رعایت نمی کنیم؟

تا زمانی که فرشته قانون چشمانش فقط برای عده ای بسته است و برای جماعتی باز و هشیار اوضاع همین است. شهروند قانون مدار با تبلیغات و تیزر و توییت چند سلبریتی ابن الوقت تربیت نمی شود. هر وقت قانون برای همه یکسان شد مردم هم مجاب می شوند رعایت کنند.

احمد حقیقی ، اختصاصی تیتر یک آنلاین

نیازی به لاپوشانی نیست، در زندگی روزمره و در مناسبات اجتماعی این حقیقت را بخوبی و با همه وجود لمس کرده ایم. قانون را به راحتی زیر پا می گذاریم و در بیشتر مواقع هم هیچ عذاب وجدانی نداریم. مظاهر بی قانونی را هم می توان به راحتی در  رفتارهای شخصی و اجتماعیمان سراغ گرفت.

در مواقعی هم که قانون را رعایت می کنیم معمولا یا دچار رودربایستی هستیم یا ترس از جریمه و پیامدهای بعدی وادارمان می کند که تظاهر به رعایت قانون کنیم! اما براستی چرا ایرانی جماعت قانون گریز است و همه توان ذهنی و قوای خلاقه اش را معطوف به یافتن راه هایی برای دور زدن و پیچاندن قانون می کند؟

 

شاید بتوان لیستی از دلایل جامعه شناسی و روان شناسی را برای این امر واقع ردیف کرد اما ملموس ترینشان به اعتقاد نگارنده به حس تبعیض و دوگانگی ما شهروندان عادی برمی گردد. متاسفانه این احساس که قانون اختراع اقویا برای انقیاد ضعفاست در تار و پود ما نهادینه شده ، حتی اگر در بخش ناخوداگاه ذهنمان کمتر به این حقیقت وقوف داشته باشیم اما در لایه های ناخودآگاه ذهنمان یقینا با این باور عمیق موافقت داریم.

 

البته پربیراه هم نیست! معمولا برای مستند سازی قانون گریزی ما ایرانی ها به اوضاع و احوال رانندگیمان اشاره می کنند و البته اشاره درستی هم هست اما کمتر دیده ایم که افرادی به تبعیض های فراوانی که قانون گذار ترافیک برای عده ای از ما بهتران وضع کرده، اشاره کند. برای مثال همین موضوع طرح ترافیک… در حالیکه تعداد زیادی از شهروندان تهرانی که ساکن محدوده طرح هستند امکان استفاده از خودرویشان را در بیشتر روزهای سال ندارند و به ازای همه روزهایی که این محرومیت را متحمل می شوند، عوارض می دهند و حق بیمه پرداخت می کنند، دیگرانی با برخورداری از سهمیه های رنگارنگ به راحتی به طرح ترافیک ورود می کنند و نه سختی تاخیر اتوبوس ها را به جان می خرند  و نه ازدحام مترو را، در مورد تسهیلات بانکی همین روال قابل ردیابی است …

 

در حالیکه خلق الله برای یک وام حداقلی انواع و اقسام کاغذبازی ها و هفت خوان بروکراسی و پشت چشم نازک کردن رئیس بانک و هزار و یک پیچ و خم نامربوط را باید به جان بخرند، نورچشمی هایی، از راه رسیده و نرسیده میلیارد میلیارد تسهیلات می گیرند، وثیقه هم نمی دهند و بعد از مدتی هم سروکله شان در ینگه دنیا و کانادا و … آفتابی می شود و با پول بادآورده عشق دنیا را می کنند!

 

در مورد یافتن شغل هم ایضا همین تقلاها وجود دارد. وقتی یافتن شغل برای تحصیل کرده هایی که با هزار مرارت  مدارج دانشگاهی را پله پله پیموده اند و آزمون استخدامی را پشت سر گذاشته اند و تفتیش عقاید گزینش ها را با لطمه جانشان پیموده اند، آرزویی دست نیافتنی است، ژن های خوب چندین و چند شغل نان و آبدار را از صدقه سر پدرجان اشغال می کنند و حقوق های نجومی به جیب می زنند و در هیچ آزمونی و گزینشی و مصاحبه ای هم شرکت نمی کنند و هزاران نمونه دیگر را می توان ردیف کرد که زیاده گویی می شود . الغرض تا زمانی که فرشته قانون چشمانش فقط برای عده ای بسته است و برای جماعتی باز و هشیار اوضاع همین است. شهروند قانون مدار با تبلیغات و تیزر و توییت چند سلبریتی ابن الوقت تربیت نمی شود. هر وقت قانون برای همه یکسان شد مردم هم مجاب می شوند رعایت کنند.

۰۷ آذر ۹۷ دسته بندی :
ارسال دیدگاه ها بدون دیدگاه
تبلیغات

تبلیغات

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ - Saturday 23rd February 2019