اقتصادی

چرا باید روغن موتور را به طور منظم در زمستان چک کنیم؟

به گزارش تیتر یک آنلاین، اهمیت دارد که روغن موتور را به طور منظم و بدون در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی بررسی کنید، اما ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا هنگام پایین آمدن درجه حرارت، باید کار خاصی انجام دهید، چرا که دمای سرد و گرما اثرات متفاوتی بر روغن می‌گذارد. در این گزارش اثرات سرد شدن هوا بر روی روغن و هر آنچه نیاز است در این رابطه بدانید ، جمع آوری شده است.

همواره این سوال مطرح است که چرا باید روغن موتور را بررسی کنید؟ اگر رنگ یک روغن تازه را ببنید، متوجه می‌شوید که رنگ آن کهربا طلایی است تا قهوه‌ای تیره یا سیاه؛ به این دلیل که وقتی از بطری خارج می‌شود تمیز است، اما پس از عبور از موتور، به سرعت درخشندگی خود را از دست می‌دهد. از آنجایی که روغن، موتور را روغن کاری می‌کند، در نتیجه مسیر احتراق، کثیفی و کربن را از فرآیند احتراق جمع می‌کند. با گذشت زمان، این روغن سایه تیره تری پیدا کرده و ضخیم‌تر می‌شود. شما می‌خواهیدروغن موتور را بررسی کنید تا مطمئن شوید که نیازی به سوختن آن نیست و ببینید که آیا به قدری کثیف است که نیاز به تعویض داشته باشد.

در این شرایط اگر رنگ روغن بسیار تیره و لجن باشد، زمان تغییر روغن فرا رسیده است. اما چه اتفاقی برای روغن در آب و هوای سرد می‌افتد؟

هوای سرد باعث متراکم شدن روغن شده و همین این امر باعث می‌شود که جریان روغن به راحتی انجام نشود و موتور دچار مشکل شود. این امر به ویژه هنگامی که ماشین را برای اولین بار روشن می‌کنید، صادق است. هنگام رانندگی، موتور و روغن نیز گرم می‌شوند. بسته به نوع وسیله‌نقلیه، تولید کننده ممکن است روغن متفاوتی را برای ماه‌های زمستان توصیه کند که با کاهش دما همچنان آزادانه جریان داشته باشد. تغییر گرانروی روغن از تابستان به زمستان امری عادی بوده است، اما امروزه این کار همیشه درست نیست، زیرا بسیاری از روغن موتور‌ها چالش‌های ویسکوزیته مشابه سال‌های قبل را ندارند.

اما آیا باید روغن موتور را در زمستان بیشتر بررسی کرد؟، در حالی که تغییرات دما به خصوص در ماه‌های زمستان بر روغن موتورتأثیر می‌گذارد، مهم است که روغن موتور را به طور منظم بررسی کنید و در فواصل زمانی توصیه شده آن را تغییر دهید. اتومبیل‌های مدرن معمولاً هر ۵ هزار  تا ۱۰هزار کیلومتر که رانندگی می‌کنند، نیاز به تعویض روغن دارند، اما همیشه باید راهنمای وسیله نقلیه را بخوانید.

امتیاز مطلب
برای امتیازدهی کلیک بفرمایید
[نتیجه: ۱ میانگین: ۵]
0 0 آرا
Article Rating
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
دکمه بازگشت به بالا