اقتصادی

در ۲۷ اسفند سال های گذشته چه بر سر اقتصاد ایران گذشت؟

مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات 27 اسفند در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است:

تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است. اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را در ۲۷ اسفند نیز منتشر می کنیم. روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه ۹۰ ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

۲۷ اسفند ۱۳۶۰؛ نرخ جدید مکالمه تلفن اعلام شد

مهندس واعظی، مدیرعامل شرکت مخابرات ایران با تاکید بر شرایط اقتصادی کشور و لزوم خودکفا شدن شرکت مخابرات اظهار کرد: مسوولان این شرکت پس از ۵ ماه بررسی طرحی تهیه و به تصویب مجمع عمومی شرکت مخابرات رساندند که براساس آن از اول فروردین ماه سال آینده حق مکالمه تلفنی تا یکصد شماره مانند گذشته هر واحدی ۳ ریال و از صد شماره به بالا ۴ ریال اخذ خواه شد. ضمنا آبونمان تلفن خودکار شهری که در گذشته ۱۵۰ ریال بود به ۳۰۰ ریال و آبونمان تلفن مغناطیسی که در برخی شهرها وجود داشته و کنتور ندارند از ۲۲۵ ریال به ۵۰۰ ریال افزایش یافت.

وی در مورد میزان حق‌المکالمه بین شهری و خارج از کشور گفت: میزان شماره‌ای که مکالمات راه دور در کنتور تلفن مشترک ثبت می‌کند بستگی به فاصله دو شهر دارد که قیمت آن نیز مانند تلفن‌های شهری تا یکصد شماره ۳ ریال و بیش از آن ۴ ریال خواهد بود ولی اگر مکالمات راه دور در شب و در فاصله زمانی ۱۰ شب تا ۷ صبح انجام گیرد میازن واحدهای که از کنتور ثبت می‌شود تقریبا نصف میزان روز و در نتیجه حق‌المکالمه آن نصف می‌شود و اگر مردم بتوانند تلفن‌های راه دور خود را در فاصله زمانی شب انجام دهند علاوه بر سهولت آزاد بودن خطوط از نظر اقتصادی نیز به صرفه خواهد بود.

وی جدول تعداد واحد حق‌مکالمه تلفن بین شهری را با توجه به مسافت بین دو شهر به این شرح اعلام کرد:

– تا ۲۵ کیلومتر مسافت در هر دقیقه در روز دو واحد در شب دو واحد

– ۵۰ تا ۱۰۰ کیلومتر مسافت در هر دقیقه در روز ۴ واحد در شب ۳ واحد

– ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلومتر مسافت در هر دقیقه در روز ۶ واحد در شب ۴ واحد

– ۲۰۰ تا ۴۰۰ کیلومتر مسافت در هر دقیقه در روز ۸ واحد در شب ۴ واحد

– ۴۰۰ تا ۷۰۰ کیلومتر مسافت در هر دقیقه در روز ۱۲ واحد در شب ۶ واحد

– ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر مسافت در هر دقیقه در روز ۱۶ واحد در شب ۸ واحد

– ۱۰۰۰ کیلومتر به بالا در هر دقیقه در روز ۲۰ واحد در شب ۱۰ واحد

۲۷ اسفند ۱۳۷۰؛ واردات ۲۱۶ قلم کالای صنعتی آزاد شد

فهرست ۲۱۶ قلم کالای صنعتی که واردات آنها در سال ۷۱ نیاز به دریافت مجوز عدم ساخت از وزارت صنایع ندارد، اعلام شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت صنایع، در اجرای ماده چهارم قانون مقررات صادرات و واردات، این وزارتخانه موافقت کلی خود را با ورود ۲۱۶ قلم کالای صنعتی اعلام می‌کند و همه واردکنندگان مجاز، در طول سال ۷۱ برای وارد کردن این اقلام نیازی به دریافت مجوز موافقت با عدم ساخت از وزارت صنایع نداشته و می‌تواند نسبت به ورود آنها اقدام کند.فهرست فرخی از کالاها عبارتند از: پودر پنیر، سفیده و زرده (خالص)، کره کاکائو، اکسیدها و هیدروکسیدهای آهن و خاک‌های رنگی که اساس آن اکسید طبیعی آهن باشد، مرکب تحریر یا نقاشی، خمیر برای قالب‌گیری و همچنین آنهایی که به صورت جور شده یا برای سرگرمی کودکان عرضه می‌شود.

سیمان‌ها و ملاط‌های نسوز و سایر ترکیبات مشابه، پلی‌اورتان به اشکال دیگر، رزین‌های اپواکسید به اشکال دیگر، پلی‌اتیلن به اشکال ابتدایی، پلی‌پروپلین به اشکال ابتدایی.الیاف اکریلیک تیپ فرش و موکت، نرخ دوخت البسه و کفش، نخ بیلر، زیپ چسبان، جیر مصنوعی یا پارچه واترپروف، پارچه شمعی، مفتول آهن یا فولاد.توری مسی و آلیاژهای مسی، میخ مفتولی، قلاب نوک تیز، ظروف آلومینیومی برای حمل گاز ازت. تیغه اره از هر نوع به استثنای تیغه اره‌دستی، ماشینی، نواری و چوب‌بری.

۲۷ اسفند ۱۳۸۰؛ خط‌شمالی مترو تهران گشایش یافت

خط‌شمالی مترو تهران حد فاصل میرداماد تا دروازه دولت طی مراسمی توسط آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به بهره‌برداری رسید.

در این مراسم که خانم «امرایی» معاون نخست‌وزیر و عضو شورای دولتی چین و نیز عضو کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و چین تعدادی از نمایندگان مجلس، رئیس شورای شهر، شهردار تهران و جمعی از مدیران، متخصصان و کارشناسان امور مترو از ایران و چین حضور داشتند.

آقای هاشمی‌رفسنجانی در سخنانی ابتدا پیشینه‌ای از ساخت مترو در تهران را ارائه کرد و گفت: باید مسوولان مترو به شکل هنرمندانه‌ای این طرح ملی و تاریخی را به مردم بگویند تا برای آیندگان در تاریخ ثبت شود.

وی با اشاره به این مطلب که در اوایل کار مترو در بعد از پیروزی انقلاب با تنش‌های زیادی برای کار احداث مترو در تهران روبه‌رو بودیم، گفت: در اوایل کار احداث مترو، کسی جرات مطرح کردن ساخت آن را نداشت و این کار را نوعی کار لوکس و ظریف تلقی می‌کردند، که در این بین، توده‌ای‌ها و بخشی از نیروهای انقلابی کم‌ظرفیت خواستار توقف اجرای طرح مترو بودند.

آقای هاشمی‌رفسنجانی به همکاری و همراهی سیستم بانکی برای اعطام وام به طرح احداث مترو اشاهر کرد و گفت: در آن زمان قرار بر این شد که برای تامین اعتبارات ارزی، نفت سیاه انبار شده، صادر شود.

آغاز عملیات اجرایی پروژه کک‌سازی طرح توازن ذوب‌آهن

در مراسمی با حضور مهندس ابکاء مدیرعامل ذوب آهن، معاونان و مشاوران و مدیرعامل مجتمع صنایع قائم رضا عملیات اجرایی پروژه کک‌سازی طرح توازن ذوب‌آهن آغاز شد. موتمن، معاون اجرایی و قائم‌مقام مجری طرح‌های توسعه سبا و توازن ذوب‌آهن با اشاره به احجام پروژه کک‌سازی گفت: در این پروژه علاوه بر ۹۰۰ هزار تن تولید کک، در کارگاه‌های جنبی آن سالانه ۴۵ هزار تن قطران خام تولید خواهد شد.

مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان و فولاد تکنیک نیز در سخنانی اظهار گفت: اجرای پروژه کک‌سازی با هزینه‌ای بالغ بر ۶۵ میلیون دلار و ۳۲۰ میلیارد ریال در مدت به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرعامل مجتمع صنایع قائم رضا نیز اجرای این پروژه را بزرگ‌ترین واحد کک‌سازی کشور دانست و گفت: این پروژه در نوع خود در کشور دانست و گفت: این پروژه در نوع خود در کشور منحصر به فرد بود و نخستین پروژ‌ه‌ای بوده که پیمانکار اصلی آن ایرانی است.

طرح توازن ذوب‌آهن اصفهان به منظور افزایش تولید و موازنه تولیدات بخش‌های مختلف ذوب‌‌آهن اصفهان در رسیدن به تولید نهایی ۴/۳ میلیون تن تولید چدن در سال در پنج پروژه اصلی کوره بلند شمار هسه، آلگومواسیون شماره چهار، باتری کک شماره سه، نیروگاه ۱۱۰ مگاواتی و تاسیسات جانبی اجرا خواهد شد.

۲۷اسفند ۱۳۹۰؛سوئیفت بانک‌های ایرانی را تحریم کرد

سازمان جهانی انتقالات بین بانکی (سوئیفت) اعلام کرد: از روز شنبه ۱۷ مارس (۲۷ اسفند ۱۳۹۰) بانک‌های ایران را از دسترسی به خدمات خود محروم می‌کند. سویفت دلیل این اقدام را که با استقبال مقامات آمریکا مواجه شده، تصمیم شورای اروپا عنوان کرده است.

آن‌گونه که خبرگزاری فارس گزارش داده است، آسوشیتدپرس در این باره مدعی شد، تصمیم سویفت منجر به خواهد شد که نقل و انتقالات پولی بانک‌های ایرانی بار خارج از کشور از راه‌های رسمی تقریبا غیرممکن شود. این گزارش همچنین ادعا می‌کند: قطع خدمات سویفت برای بانک‌های ایرانی علاوه بر اینکه تاثیر بزرگی بر صنعت نفت ایران خواهد گذاشت، زندگی ایرانیان خارج از کشور که به ایران پول می‌فرستند یا برایشان پول فرستاده می‌شود، را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد.

اتحادیه اروپا در هفته پایانی ژانویه (اوایل بهمن) اعلام کرد: در چارچوب افزایش فشارها بر ایران برای توقف فعالیت‌های هسته‌ای این کشور، تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعمال می‌کند که اعمال محدودیت در تبادلات مالی با بانک‌ مرکزی ایران از جمله این تحریم‌ها است. سویفت یک سازمان بلژیکی متعلق به بانک‌های بزرگ بین‌المللی است که زیرنظر بانک مرکزی اتحادیه اروپا، فدرال‌رزرو و بانک‌های مرکزی چند قدرت اقتصادی دیگر کار می‌کند و تقریبا تمام بانک‌های دنیا برای معاملات خود از خدمات این سازمان استفاده می‌کنند.

آغاز صدور کارت هوشمند بازرگانی

به گفته رئیس اتاق بازرگانی ایران، صدور و توزیع آزمایشی کارت هوشمند بازرگانی از سوی این اتاق آغاز شده و با ورود طرح به مرحله نهایی در سال ۹۱ تمامی تجار ملزم به ثبت‌نام برای دریافت کارت هوشمند تجاری هستند.

محمد نهاوندیان با اعلام این خبر توضیح می‌دهد: کارت هوشمند بازرگانی که با مشارکت اتاق‌های بازرگانی و تعاون و سازمان توسعه تجارت طراحی شده، در مرحله اجرای آزمایشی با هماهنگی اتاق‌های بازرگانی منتخب در کشور قرار گرفته و یکی از شاخص‌های کارت هوشمند بازرگانی، قابلیت رتبه‌بندی آنها است؛ به طوری که با توجه به ثبت ویژگی‌های بازرگانان و تجار در یک سامانه هوشمند ملی، سابقه تجاری افراد امتیازبندی می‌شود.

یکی از اهداف این امتیازبندی، اولویت بخشی از صدور کارت بازرگانی برای متقاضیان است. رئیس اتاق ایران و مجری طرح کارت هوشمند بازرگانی می‌گوید: اساسا در صدور کارت بازرگانی برای افراد باید میان کسانی که سال‌ها سابقه فعالیت تجاری در کشور دارند، با کسانی که چند روزه وارد کار شده‌اند و عملا در پشت پرده، مقاصدی غیر از تجارت شفاف را دنبال می‌کنند، تفاوت قائل شد.

لغو مصوبه افزایش قیمت خودرو

به دنبال مخالفت ستاد تنظیم بازار با افزایش قیمت خودروهای داخلی، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان قیمت‌های جدید خودروهای داخلی را از سایت رسمی اطلاع‌رسانی قیمت‌ها (سامانه www.124.ir) حذف کرد.

هفته گذشته کمیته قیمت‌گذاری خودرو با افزایش میانگین ۶ تا ۹ درصدی قیمت خودروهای سواری داخلی موافقت کرد. قیمت‌گذاری خودروهای تجاری و همچنین سواری‌های لوکس (با قیمت بیش از ۴۵ میلیون تومان) نیز به هیات‌مدیره خودروسازان واگذار شد تا قیمت این محصولات را متناسب با قیمت‌ها در حاشیه بازار تعیین کنند.

اگرچه این موضوع ابراز رضایت خودروسازان را به دنبال داشت، اما چند روز پس از این اقدام، ستاد تنظیم بازار با قیمت‌های جدید مخالفت کرده و خواستار بازگشت آنها به حالت سابق شد.

طبق آنچه که اعلام شد، توافق سازمان حمایت با خودروسازان برای افزایش چند درصدی قیمت خودروها بدون موافقت ستاد تنظیم بازار صورت گرفته، در حالی که طبق مقررات ستاد تنظیم بازار، لازمه افزایش قیمت‌ها بالا رفتن کیفیت محصول است و با توجه به اینکه در کیفیت خودروی داخلی تغییری رخ نداده است، افزایش قیمت خودرو منطقی نبوده و منتفی می‌شود.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
امتیاز مطلب
برای امتیازدهی کلیک بفرمایید
[نتیجه: ۰ میانگین: ۰]
0 0 آرا
Article Rating
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
دکمه بازگشت به بالا