حقوقی

مبلغ نفقه زوجه در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟ | جریمه نپرداختن نفقه چیست؟

در این پست از تیتر یک آنلاین درباره مبلغ نفقه در سال ۱۴۰۰ و میزان حداقل و حداکثر آن مطلبی را آماده کرده ایم که در  زیر ازنظرتان می گذرد. مستفاد از ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی ،  نفقه  عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن ‌از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت ‌عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض. تعیین میزان نفقه توسط دادگاه منوط به انجام کارشناسی است و کارشناس با توجه به میزان  تورم و شرافت زوجه از منظر خانوادگی و سایر مولفه ها نسبت به تعیین میزان نفقه اقدام خواهد کرد لذا قابل پیش بینی نیست.

تعیین میزان نفقه بر اساس شئونات زوجه و  تمکن مالی زوج است.بنابراین تحصیلکرده بودن یا نبودن زوجه صرفا یکی از فاکتورهای تعیین کننده است و در اینخصوص کارشناس رسمی دادگستری اظهارنظر خواهد کرد و حداقل و حداکثر قانونی برای آن وجود ندارد.

پرداخت نفقه فرزند دختر بر عهده پدر می باشد و درصورت فوت پدر، جد پدری، مادر و جد مادری، به ترتیب ملزم به پرداخت نفقه دختر می باشند. میزان نفقه فرزند دختر در سال ۱۴۰۰ توسط کارشناس منتخب دادگاه تعیین شده و مجازات عدم پرداخت نفقه فرزند دختر در سال ۱۴۰۰، حبس از شش ماه تا دو سال می باشد.

مبلغ نفقه در سال 1400
مبلغ نفقه در سال ۱۴۰۰

هنگامی که زن و مردی با یکدیگر ازدواج نموده و صاحب فرزند یا فرزندانی می گردند، در رابطه میان این زن و مرد که اکنون پدر و مادر، خوانده شده با فرزندان ناشی از نکاح، آثاری برقرار شده که بعضا قانونی و بعضا عرفی می باشند.

یکی از مهمترین جنبه های ارتباط متقابل فرزندان و والدین ، پردخت نفقه به آنها یا به نوعی تامین معاش آنان می باشد . این مسئله که نشانگر وظیفه والدین در قبال فرزندان بوده و در قانون مدنی تحت عنوان نفقه اقارب مورد بررسی قرار گرفته است . علی الخصوص در مورد دختران ، که عموما تا رسیدن به سن رشد ، در منزل خانوادگی سکونت دارند و امکان کسب و کار برای آنها محدود است .

سوالی که در رابطه با نفقه فرزند دختر مطرح می گردد آن است که میزان نفقه فرزند دختر در سال ۱۴۰۰ چقدر است ؟ در پاسخ به این سوال ، در این مقاله به بررسی نفقه فرزند دختر ، میزان نفقه وی و مجازات نپرداختن نفقه فرزند دختر در سال ۱۴۰۰ خواهیم پرداخت .

نفقه فرزند دختر در سال ۱۴۰۰

بر اساس ماده ۱۱۹۹ قانون مدنی ، نفقه اولاد یا فرزندان اعم از دختر یا پسر در درجه اول به عهده پدر آنها می باشد . بعد از فوت پدر ، یا ناتوانی او در پرداخت نفقه ، این تکلیف بر عهده اجداد پدری قرار می گیرد . در نهایت در صورت ناتوانی آنان به عهده مادر و در نهایت ، این تکلیف بر عهده اجداد مادری قرار می گیرد . یعنی پدر بزرگ مادری . البته ، نفقه فرزند دختر در سال ۱۴۰۰ در صورتی به وی پرداخته می شود که نتواند کار کند و مال کافی جهت اداره زندگی خود را نداشته باشد .

همچنین برخلاف نفقه زوجه که اقلام رفاهی همچون خدمتکار را نیز شامل می گردد، نفقه دختر در سال ۱۴۰۰ که از اقسام نفقه اقارب می باشد، صرفا شامل اقلام ضروری زندگی بوده و پرداخت آن، منوط به توانایی مالی نفقه دهنده می باشد.

میزان نفقه فرزند دختر در سال ۱۴۰۰

بر اساس ماده ۱۲۰۴ قانون مدنی ، نفقه فرزند شامل مسکن ، البسه ، غذا و اثاثیه به قدر بر طرف کردن نیاز می باشد . حال سوالی که مطرح می شود آن است که میزان نفقه فرزند دختر در سال ۱۴۰۰ چقدر است ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که قانونگذار در قانون مدنی میزان نفقه فرزند دختر یا پسر را معین نکرده است و تنها ماده ۱۲۰۴ قانون مدنی است که برخی از مصادیق نفقه فرزند را بیان کرده است .

بنابراین، در صورتی که در مورد تعیین میزان نفقه فرزند دختر در سال ۱۴۰۰ اختلافی حاصل شود و موضوع به دادگاه خانواده ارجاع شود ، امر تعیین مبلغ نفقه دختر  در سال ۱۴۰۰ با دادگاه خواهد بود . و این خود شخص قاضی است که باید میزان نفقه فرزند دختر را تعیین کند .

معمولا هم قاضی همانند مورد تعیین نفقه زن، این موضوع را با صدور قرار کارشناسی به کارشناس نفقه ارجاع می دهد . کارشناس هم با در نظر گرفتن موضوعاتی همچون سن و سال دختر ، وضعیت خانوادگی او ، میزان درآمد پرداخت کننده نفقه و مسائلی از این قبیل ، میزان نفقه فرزند دختر در سال ۱۴۰۰ را تعیین می کند . البته ، تعیین میزان نفقه دختر همیشگی نیست ؛ بلکه در صورتی که با گذشت زمان این مبلغ کافی نباشد ، می توان تقاضای تعدیل نفقه را به دادگاه ارائه نمود .

مجازات نپرداختن نفقه فرزند

عدم پرداخت نفقه فرزند دختر و پسر ، در قانون ضمانت اجرا دارد . یعنی در صورت عدم انجام این تکلیف از سوی شخص عهده دار آن ، می توان او را مجازات کرد . بر اساس قانون حمایت خانواده ، هرکس با داشتن توانایی مالی نفقه اشخاص واجب النفقه مانند فرزندانش را ندهد ، به حبس تعزیری درجه ششم یعنی شش ماه تا دو سال حبس محکوم خواهد شد . بنابراین ، نپرداختن نفقه فرزند دختر می تواند سبب زندانی شدن هم بشود که البته جزء جرایم قابل گذشت می باشد .

 نفقه فرزند دختر در سال ۱۴۰۰ بر عهده چه کسی است؟

نفقه فرزند دختر در سال ۱۴۰۰ بر عهده پدر و سپس جد پدری و سپس مادر است که در متن مقاله به طور کامل توضیح داده شده است.

میزان نفقه فرزند دختر در سال ۱۴۰۰ چه مبلغی است؟

میزان نفقه فرزند دختر در سال ۱۴۰۰ توسط کارشناس منتخب دادگاه تعیین شده که برای جزئیات متن مقاله را مطالعه نمایید.

مجازات عدم پرداخت نفقه فرزند دختر در سال ۱۴۰۰ چیست؟

مجازات عدم پرداخت نفقه فرزند دختر در سال ۱۴۰۰ حبس از شش ماه تا دو سال است که در متن مقاله به طور کامل توضیح داده شده است.

منبع : دینا

امتیاز مطلب
برای امتیازدهی کلیک بفرمایید
[نتیجه: ۱ میانگین: ۵]
0 0 آرا
Article Rating
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
دکمه بازگشت به بالا