پایگاه خبری تیتر یک آنلاین titre1online.ir
جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸ - Friday 22nd March 2019

شما اینجا هستید :
خانه » اقتصادی » طاق کسرا در معرض تخریب کامل
شناسه نویسنده : 51 شناسه خبر : 212530 تاریخ انتشار : ۹۷/۱۲/۱۸ - ۱۵:۲۲

طاق کسرا در معرض تخریب کامل

در طول سال های اشغال عراق از سوی آمریکا و متحدان غربی اش (2003 - 2011) و نیز ناامنی ها و هجوم داعش به سوریه و عراق، بسیاری از آثار تاریخی و موزه های این دو کشور تخریب و یا آثار آن به سرقت رفت.

به گزارش تیتر یک آنلاین، طاق کسرا یا ایوان مدائن از برجسته‌ترین آثار تاریخی عراق مربوط به دواران پادشاهان ساسانی در معرض ویرانی کامل قرار گرفته است.

طاق کسرا در معرض تخریب کامل

رسانه های عراق به نقل از ‘کاظم الشمّری’ نماینده ائتلاف الوطنیه (ایاد علاوی) در پارلمان عراق نوشتند که این اثر برجسته تاریخی در جنوب شرقی بغداد پایتخت عراق بدلیل بی توجهی و عدم مرمت، در معرض تخریب کامل قرار گرفته است.

الشمری دو روز پیش با انتشار ویدئویی از تخریب بخشی از طاق کسرا خبر داده بود. این نماینده پارلمان عراق از رئیس جمهوری، نخست وزیر و وزیر فرهنگ عراق و همچنین سازمان یونسکو خواست برای نجات این اثر بی نظیر تاریخی اقدام عاجل بعمل آورند.

الشمری در بیانیه ای به همین مناسبت، تاکید کرده است که در پی ریزش بخشی از طاق کسرا، بخش های دیگری از آن در معرض ریزش قرار دارد و هر لحظه ممکن است ویران شود. هنوز مقامات دولتی عراق در خصوص این ویدئو و اظهارات نماینده پارلمان واکنشی نداشته اند.

با این حال مقامات عراقی پیشتر نبود بودجه و نیز بی ثبات و عدم امنیت را از عوامل متروک ماندن آثار تاریخی و عدم ترمیم آن دانسته اند. بسیاری از آثار تاریخی و کهن عراق در سالهای پس از اشغال این کشور از سوی آمریکا بدلیل بی توجهی و ناامنی در معرض تخریب و یا سرقت آثار قرار گرفت.

در طول سال های اشغال عراق از سوی آمریکا و متحدان غربی اش (۲۰۰۳ – ۲۰۱۱) و نیز ناامنی ها و هجوم داعش به سوریه و عراق، بسیاری از آثار تاریخی و موزه های این دو کشور تخریب و یا آثار آن به سرقت رفت.

با هجوم گروهک تروریستی تکفیری داعش به عراق(۲۰۱۴) و اشغال نزدیک به یک سوم خاک این کشور، تخریب عمدی آثار تاریخی عراق در دستور کار این گروهک تکفیری قرار گرفت و بسیاری از آثار بشکل کامل و یا جزیی تخریب شد.

طی این مدت بسیاری از آثار تاریخی و عتیقه عراق نیز به سرقت رفت و سر از حراجی ها و موزه های کشورهای غربی و آمریکا درآورده است که طرف عراقی با توجه به قوانین بین المللی مسئولیت کلیه موارد مربوط به دوران اشغال را متوجه آمریکا و سپس داعش می داند.

۱۸ اسفند ۹۷ دسته بندی :

 
ارسال دیدگاه ها بدون دیدگاه
تبلیغات

تبلیغات

جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸ - Friday 22nd March 2019